Krizi fırsata çevirmek!
Ferhat Yıldırım

Krizi fırsata çevirmek!

2019 yılının son aylarında başlayan ve 2020 yılında tüm dünyayı etkilemesiyle pandemi ilan edilmesine neden olan koronavirüs dünya ülkelerinin enerjisini tehdit etmeye devam ediyor. Ne SARS ne MERS salgınları dünya için bu denli bir tehdit oluşturmamıştı.

Korona binlerce insanın ölümüne milyonlarca insanın panik ve endişe altında evlerine kapanmalarına sebep oldu. Yaşanan salgın sonrası tüm dünya bundan hem ekonomik hem enerji-politik bakımdan etkilendi. Fabrikalar üretime ara verdi, ulaşım neredeyse durma noktasına geldi.

Koronavirüs tehlikesi ile dünya petrol fiyatları da büyük bir oranda etkilendi. Dünya ekonomisi ve enerji-politiği de böylelikle salgından nasibini almış oldu.

“İRAN ÜZERİNDE KARA BULUTLAR”

Geçmişte İran ambargo nedeniyle zor günler yaşıyordu ve bunun üzerine salgın tam anlamıyla bir kabus gibi gelerek ülkenin başına bir kara bulut gibi çöktü. Salgın öncesi İran ile Çin arasında imzalanan anlaşma pandemi nedeniyle gerçekleşemedi ve İran petrol satacak bir ülke bulamadı. Küçük ölçekte karaborsacıların ülkemizde İran petrolü pazarlamaya çalıştığına sık sık şahit olmaya başladık. İran’ın ekonomik olarak çok daha zor durumlara geleceği bekleniyor.

Ayrıca virüs nedeniyle başta Çin olmak üzere birçok enerji ekipmanları üreten ülkelerin üretimlerini yavaşlatmaları enerji-politik eksende sıkıntılar yaşanmasına neden olacaktır.

“AKARYAKIT SATIŞLARI DİP SEVİYESİNDEDİR”

Virüs salgını akaryakıt sektörünü de önemli ölçüde etkilemiştir. Şu anda ülkemizde bulunan akaryakıt istasyonlarındaki satışlar büyük şehirlerde yaklaşık yüzde 70, kırsalda ise yüzde 90 düşmüş vaziyettedir. Dünya genelinde de satışların ciddi seviyelere inmesi nedeniyle petrol piyasasında bulunan dünya şirketleri bir kriz ile karşı karşıyadır.

“BAZI ÜLKELER, KRİZİ FIRSATA ÇEVİRECEK”

Mevcut kriz ortamında, virüs salgınına bağlı derinleşen ekonomik durgunluğun, kısa sürede toparlanma olasılığı şimdilik imkansız gibi gözüküyor. Ama kesinlikle bu krizden akıllı uygulamalar ve planlamalar yapan ülkeler başarıyla çıkacaktır. Hatta bazı ülkeler krizi fırsata çevirecek gibi gözüküyor. Bu ülkeler kimler diye soracak olursanız; “Bilgiyi elinde bulunduran, yapay zekayı kullanabilen ve yeni teknolojileri devreye alan ülkeler”

“ENERJİ BAKANLIĞI VE ENERJİ SEKTÖRÜ ÇALIŞANLARI ALKIŞI HAK EDİYOR”

Enerji bakanlığımız ve sektör temsilcileri beraberce enerji temini ve enerji güvenliği konularında başarılı bir şekilde çalışma yapmaktadırlar. Enerjide bir temin sorunu yaşanması durumunda ülkemizde büyük bir kaos yaşanacağı gerçeği unutulmamalıdır. O nedenle enerji sektöründe yapılan çalışmaları ve bakanlığın eylem planları büyük bir takdir ile karşılanmalıdır.

Allah ülkemizin ve milletimizin enerjisini her daim var etsin ve hiçbir zaman bizleri enerjinin yokluğuyla imtihan etmesin.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aliağa Belediyesi biyosidal ürün alacak
Aliağa Belediyesi biyosidal ürün alacak
Kınalı Kuzular ’Peygamber Ocağına’ uğurlandı
Kınalı Kuzular ’Peygamber Ocağına’ uğurlandı
Okul kantinlerine sıkı denetim
Okul kantinlerine sıkı denetim