Advert
Advert

Putin: Rus şirketleri ürünlerini Türkiye üzerinden ihraç edebileceklerine dair sinyaller aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından Rus basınına konuştu.

Putin: Rus şirketleri ürünlerini Türkiye üzerinden ihraç edebileceklerine dair sinyaller aldı
Putin: Rus şirketleri ürünlerini Türkiye üzerinden ihraç edebileceklerine dair sinyaller aldı Güzel Vatan Gazetesi
Interfax ajansının haberine göre “Rus şirketleri ürünlerini Türkiye üzerinden ihraç edebileceklerine dair sinyaller aldı” diyen Putin, Türkiye’nin doğalgaz ödemelerinin yüzde 25’ini rubleyle yapmasına yönelik anlaşma yakında yürürlüğe gireceğini söyledi.

Rusya, Ukrayna’yı işgal ettikten sonra uygulanan Batı yaptırımları sonrası pek çok ülkeden ödemeleri Ruble ile yapmalarını talep etmiş, Bulgaristan ve Polonya gibi bazı AB ülkeleri bunu reddedince gazları kesilmişti.

Rus lider, dün Özbekistan’daki zirvenin ilk gününde Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaat süreci hakkında yeni anlaşmalar imzalandığını da duyurdu, fakat konu hakkında detaylı bir bilgi vermedi.

İnşaat sürecinde iki ülkenin şirketleri arasında bu yaz bir anlaşmazlık yaşanmış, Rusya Türk şirketle sözleşmesini iptal etmişti.

Erdoğan ve Putin’in görüşmesinin ardından bir basın açıklaması yapılmadı. Rus basınına konuşan Putin, Ukrayna tahılının en yoksul ülkelere yardımcı olmak için kullanılmasını temenni ettiklerini de ekledi.

'Yeni güç merkezleri'
Putin, “Batı merkezli uluslararası örgütleri” eleştirirken, “Yeni güç merkezlerinin büyüyen gücü daha belirgin hale geliyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’le görüşmesinden önce de Çin lideri Şi Jinping ve Moğolistan Cumhurbaşkanı Uhnaagiyn Hürelsüh ile ikili görüşmeler yapmıştı.

Bu toplantı, 2010’lu yılların başından itibaren Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üye olmak istediğini söyleyen Erdoğan’ın ilk ŞİÖ zirvesi oldu.

Çin basınında yer alan haberlerde, Türkiye’nin diyalog ortağı statüsünün gözlemci ülke statüsüne yükseltilmesi kararı alınabileceği yer aldı. Fakat öte yandan Rusya lideri Putin, Çin lideri Şi ile görüşmesinin ardından da basına konuşmuş, Çin’in Ukrayna konusunda ‘endişelerini’ kendisine ilettiğini dünya kamuoyuyla paylaşmıştı.

Rus lider bu sözlerinin devamında, ABD’nin ‘tek kutuplu dünya yaratma çabasının’ başarısız olacağını da söyledi.

Çin lideri de Rusya ile büyük güçler olarak birlikte çalışmaya istekli olduklarını kaydetti.

Putin bu görüşmede Şi Jinping’in sorularını ve endişesini dile getirdiğini ve bunları anladığını söyledi.
putin şio haber oku güncel haberler türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022