Advert
Advert

Altın Koza’da "Emek Ödülleri" verildi

29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali açılış gecesinde ‘’Orhan Kemal Emek Ödülleri’’ tiyatronun usta ismi Zihni Göktay, oyuncu, şarkıcı ve makyaj sanatçısı Suzan Kardeş ile Sinema Emekçileri Sendikası Eski Başkanı Zafer Ayden’e verildi.

Altın Koza’da
Altın Koza’da Güzel Vatan Gazetesi
Yetkin Dikinciler’in sunumuyla Merkez Park Amfi Tiyatro’da gerçekleşen gecede konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Onursal Başkanı Zeydan Karalar, uzun yıllardır topluluklara hitap etmesine rağmen sanatçıların karşısında konuştuğunda heyecanlandığını söyledi. Karalar, “Biz sanattan, demokrasiden, insan haklarından, emekten yanayız. Sinema şehri Adana’nın en anlamlı değerlerinden Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’ni 29. kez gerçekleştiriyoruz. 1969’da başlayan, zaman zaman ara verilen festivali biz 3 yıldır pandemiye rağmen coşkulu, sinemaya, Adana’ya, sanatçılarımıza ve sinema kenti Adana’ya yakışır şekilde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu yıl ve daha önceki yıllarda kaybettiğimiz sinema sanatçılarımızı rahmet ve saygıyla anıyoruz” dedi.
Altın Koza’nın aynı zamanda Adana’nın ve Türkiye’nin tarihi olduğunu anlatan Başkan Zeydan Karalar, “Bugünden geriye her festivalde gösterilen filmlere bakarsak ülkemizin tarihini de okuruz. Bu festival düzenlendiği her yıl birbirinden değerli filmlerle hayatımızı kadraja aldı. Kadrajda bazen yoksulluk, bazen bereketli topraklar oldu, bazen umut, bazen umutsuzluk oldu. Kimi zaman emek sığdı kadraja, kimi zaman eşitlik. Birileri geldiler, en derin şeyleri, mesela sevgiyi hayatın kadrajının dışına çektiler ama inatla sevgiyi perdeye taşıdık. Bazıları istediler ki hakikat kadrajdan uzak olsun. Sinema izin vermedi, hakikati gösterdi. Bir belediye başkanı olarak benim de görevim kadrajın dışında olanları görüp kadraja almak. Yoksulluğa, eşitsizliğe, haksızlığa, şiddete uğrayanları, yani gösterilmek istenmeyenleri, bunları kadrajımıza aldığımız ve onlar için mücadele ettiğimiz sürece bir ülke olacağız” ifadelerini kullandı.
Konuşmanın ardından usta sanatçı Zihni Göktay’a ödülünü, Adana Büyükşehir Belediye Bakanı Zeydan Karalar takdim etti. Göktay ödülünü alırken, “Birçok ödül aldım ama ilk defa bir film festivalinden ödül alıyorum. Benim kadrimi kıymetimi bilen herkese teşekkürü borç biliyorum. Adana benim için çok önemli bir şehir. Yalnız kebabıyla, narenciyesiyle, pamuğuyla değil; sanatıyla, fikir adamlarıyla, devlet adamlarıyla, sanatçısıyla da çok önemli bir şehirdir benim içim. 1964 yılında ilk turnemi de Adana’ya yapmıştım. Benim için Kemaller çok önemli; Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Mustafa Kemal... Bu güzel ödül için çok teşekkür ediyorum” dedi.
Orhan Kemal Emek Ödülü’nün bir diğer sahibi Suzan Kardeş’e ödülünü, şair-yazar Ataol Behramoğlu ile Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü takdim etti. Suzan Kardeş ödülünü alırken, ’’Ne mutlu buradayım. Bana bu ödülü veren ve layık gören herkese teşekkür ediyorum. Buradan bir şey daha söylemek istiyorum. Lütfen meslek aşkı için setlerde var olmak isteyen, sinemanın her alanında olan, görev alan arkadaşlarımızı, ustalarımızı da görelim. Onlar setlerde görülmek istiyorlar. Onların sırtında usta yazsın. Bu benim hayalim. Hepsi çok önemli. Sevgili yapımcılar, ustalarımız setlerde olsunlar. Teşekkür ederim beni bu akşam görünür kıldığınız için. Çünkü yok olmak istemiyorum ve camiada var olmak istiyorum’’ dedi.
Sine Sen’in eski başkanı ve 40 yıldır Sinema Emekçileri Sendikası yönetim kurulunda olan Zafer Aydan ise ödülünü DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun elinden aldı. Ayden, ’’Bütün sinema emekçileri adına herkese teşekkür ederim. Bu ödülü, sette, setten eve dönerken hayatını kaybeden set emekçilerine, iş cinayetinde yitirdiğimiz emekçi kardeşlerime ve insanca mücadele için hayatını veren yoldaşlarımız için alıyorum” diye konuştu.
Şef Eray İnal yönetimindeki Çukurova Senfonik Project’in film müzikleriyle renk kattıkları gecede Zuhal Olcay da sahne aldı. Sinemaseverlerin şarkılarına eşlik ettiği Zuhal Olcay konserinin sürprizi ise Zihni Göktay ile Olcay’ın birlikte seslendirdikleri "Lüküs Hayat" opereti oldu.
Tören, seyircilerin coşkulu alkışlarıyla sona ererken, sanatçılar ayakta alkışlandı.
vizyondaki filmler müzik haberleri müze açılışları sergiler aktivite haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022