Advert
Advert

Kiev’de Rusya ve SSCB ile ilişkili olan yaklaşık 40 cadde ve meydanın adı değiştirilecek

Kiev Kent Konseyi’nin, adları Rusya ve Sovyetler Birliği ile ilişkili olan yaklaşık 40 cadde, sokak ve meydanının adlarının değiştirilmesi yönündeki kararı desteklediği bildirildi.

Kiev’de Rusya ve SSCB ile ilişkili olan yaklaşık 40 cadde ve meydanın adı değiştirilecek
Kiev’de Rusya ve SSCB ile ilişkili olan yaklaşık 40 cadde ve meydanın adı değiştirilecek Güzel Vatan Gazetesi
Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko’nun belirttiği üzere Kent Konseyi, adları Rusya ve Sovyetler Birliği ile ilişkili olan yaklaşık 40 cadde, sokak ve meydanının adlarının değiştirilmesi yönündeki kararı destekledi. Telegram kanalından paylaşım yapan Kliçko, “Başkentin caddelerini ve nesnelerini Russuzlaştırmaya devam ediyoruz. Volgogradskaya (Caddesi’ne) ek olarak bugün başkentte adları Rusya ve Sovyet geçmişi ile ilişkili olan yaklaşık 40 cadde, sokak ve meydanın adı değiştirildi” ifadelerini kullandı.

Kliçko 25 Ağustos’ta Kiev Kent Konseyi’nin kentin 95 cadde, sokak ve meydanın adını değiştirdiğini, örneğin Mareşal Malinovskiy Caddesi’nin Azov Taburu Kahramanları Caddesi, Piterskaya Caddesi’nin ise Londra Caddesi olarak yeniden adlandırıldığını açıklamıştı. Son zamanlarda Ukrayna’da kapsamlı Russuzlaştırma kampanyası devam ediyor. Nisan ayında Ukrayna parlamentosu Yüksek Rada, ülkenin kentlerindeki tesislere Rusya, Rus tarihi ve kültürü ile ilgili adların verilmesini yasaklayan yasa tasarısı kabul edilmişti. Kiev’de 300 ismin değiştirilmesi önerilirken Odessa’da ise 200 ismin değiştirilmesi planlanmış durumda.
Kiev Rusya cadde ve meydanın adı değişecek haber oku dünya siyaset
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022