Advert
Advert

Rusya’da 3 Ukraynalı örgüt aşırılıkçı ilan edilip yasaklandı

Rusya Yüksek Mahkemesi, Başsavcılığın, üç Ukraynalı milliyetçi örgütün aşırılıkçı ilan edilmesi ve faaliyetlerinin Rusya’da yasaklanması yönündeki talebini kabul etti.

Rusya’da 3 Ukraynalı örgüt aşırılıkçı ilan edilip yasaklandı
Rusya’da 3 Ukraynalı örgüt aşırılıkçı ilan edilip yasaklandı Güzel Vatan Gazetesi
Rusya Yüksek Mahkemesi’nden yapılan açıklamada, “Mahkeme, Rusya Başsavcısının idari talebini kabul ederek SİCH-S14 sivil toplum örgütü, Ukrayna Milliyetçileri Örgütü Gönüllü Hareketi milliyetçi birliği ve Kara Komite milliyetçi grubunu aşırılıkçı örgütler ilan etti ve faaliyetlerini Rusya Federasyonu topraklarında yasakladı” ifadesine yer verildi. Söz konusu örgütlerin Nazi ideolojisi temelinde kurulduğunu belirten Rusya Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “Temsilcileri, Rusya Federasyonu’na, Rusya vatandaşlarına ve Ukrayna’da Rusya yanlısı vatandaşlara karşı nefret ve düşmanlığı kışkırtmakla meşgul. Bu Ukraynalı örgütlerin liderleri, Rus kurumlarına ve Rusya vatandaşlarına karşı aşırılıkçı ve terörist faaliyetlerin uygulanması çağrısında bulunuyor ve bu türden eylemleri haklı gösteriyor” dendi.

Bu örgütlerin, 2016’dan beri Rusya’nın Ukrayna’daki diplomatik temsilciliklerine saldırılar düzenlediği ifade edilirken bu olaylarla ilgili soruşturma dosyalarının açıldığı kaydedildi. Başsavcılık, bu örgütlerin toplumun ve devletin güvenliği için tehdit oluşturduğunu açıkladı.
Rusya örgüt haber oku dünya siyaset
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022