Advert
Advert

Moda Sahnesi davayı kazandı: Hukuka uygunluk görülmemiştir

Moda Sahnesi, Kültür Bakanlığı aleyhine açtığı davayı kazandı. Mahkeme, Kültür Bakanlığı'nın tiyatroların destekten yararlandırılmamasına karar verirken "somut gerekçeler ortaya koyması" gerektiğini vurguladı, "takdir yetkisine dayalı olarak tesis edilen işlem"in hukuka aykırı olduğuna hükmetti.

Moda Sahnesi davayı kazandı: Hukuka uygunluk görülmemiştir
Moda Sahnesi davayı kazandı: Hukuka uygunluk görülmemiştir Güzel Vatan Gazetesi
2021-2022 sezonda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından keyfi biçimde tiyatro desteğinden mahrum bırakılan Moda Sahnesi, verdiği hukuk mücadelesini kazandı. Dostoyevski'nin "Yer Altından Notlar" oyunu için 8. madde gerekçe gösterilerek verilen "destekten yoksun bırakma" kararı Ankara 17. İdare Mahkemesi'nden döndü.

"HUKUKA UYGUNLUK GÖRÜLMEMİŞTİR"

Mahkeme, verilen karardaki hukuksuzluğu şu cümlelerle karar altına aldı:
"Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Yerel Yönetimlerin, Derneklerin, Vakıfların ve Özel Tiyatroların Projelerine Yapılacak Yardımlara İlişkin Yönetmelik kapsamında yapılacak yardımlarda, yönetmelikte belirtilen ve yukarıda yer verilen değerlendirme ölçütleri çerçevesinde projelerin objektif olarak değerlendirilmesi yapıldıktan sonra destek yararlandırılmamasına karar verilenlerin, hangi gerekçelerle yararlandırılmadıklarının somut ve net biçimde ortaya konulması gerekirken, değerlendirme ölçütlerine göre bir değerlendirme yapılmasının ve davacının destekten yararlandırılmamasına ilişkin somut gerekçeler ortaya konulmadan takdir yetkisine dayalı olarak tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uygunluk görülmemiştir" denildi.

"TÜRK ÖRF VE ADETLERİNE AYKIRILIK" GEREKÇESİ
Resmi adıyla “Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Özel Tiyatrolara Yardım Değerlendirme Komisyonu"; 2021-2022 sezonu için Moda Sahnesi'nin yaptığı destek başvurusunu reddetmiş, bunu ilgili yönetmeliğin "sanatsal yetersizliği" de içeren 8. maddesine dayandırmıştı. Komisyon üyeleri, komisyonda bazı üyelerin Moda Sahnesi için "Türk örf ve adetlerine, geleneklerine aykırı oyunlar sergiliyorlar" denildiğini aktarmıştı. Moda Sahnesi, Kültür Bakanlığı'nın özel tiyatrolara verdiği destekten yararlandırılmaması üzerine bir açıklama yaparak, konuyu mahkemeye taşıyacağını duyurmuştu.
Moda Sahnesi haber oku genel kültür sanat Kültür Bakanlığı Kadıköy
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022