Advert
Advert

ABD’nin en popüler elektronik sigara şirketine 438 milyon dolarlık ceza

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) en popüler e-sigara şirketi Juul Labs’a, 18 yaş altı gençlere reklam yaptığı gerekçesiyle 438,5 milyon dolar para cezası verildi. Şirketin ödeyeceği ceza, tütün kullanımı ile mücadele için harcanacak.

ABD’nin en popüler elektronik sigara şirketine 438 milyon dolarlık ceza
ABD’nin en popüler elektronik sigara şirketine 438 milyon dolarlık ceza Güzel Vatan Gazetesi
ABD’nin en popüler e-sigara şirketi Juul’a 438,5 milyon dolarlık para cezası verildi. Şirket cezayı altı ila 10 yıl vade ile ödeyecek ve gelir, tütün kullanımı ile mücadele için harcanacak. Juul, ABD yargısı ile yaptığı anlaşma neticesinde 30’dan fazla eyalette reklam yasakları uygulayacak. Bu yasaklardan biri de 35 yaş altı kişilerin reklamlarda kullanılmaması olacak. Öte yandan Juul’un Amerika’da satışı tamamen de yasaklanabilir. Fakat şirket, söz konusu anlaşmayı geçmişten gelen sorunları çözme çabalarının önemli bir parçası olarak değerlendirdi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), haziran ayında Juul ürünlerinin sağlığa etkisine yönelik yeterli veri olmadığı için söz konusu ürünleri yasaklama kararı almıştı. Fakat şirket, alınan bu kararı temyize götürmüş ve yasaklama kararı uygulamaya konmamıştı. Öte yandan şirkete karşı birçok eyalette açılan bireysel davalar da bulunuyor. 2019 yılında pazarlama stratejilerini değiştirdiklerini belirten şirket, söz konusu kararın eski stratejileri göz önünde bulundurularak alındığını işaret etti. Ürünlerinin yasaklanması konusunda birtakım veriler ve belgeler sunduklarının altını çizen şirket yetkilileri, FDA’nın bu belgeleri inceledikten sonra yasaklama kararından vazgeçeceklerini savundu.

Juul, ülkede gençler arasında elektronik sigara kullanımının artmasına yol açan şirket olarak gösterilmekteydi. Yapılan araştırmalara göre 2019’da ülkedeki lise öğrencilerinin çeyreğinden fazlası e-sigara kullanmaktaydı. Daha sonra bu oran giderek azaldı.
Jull haber oku elektronik sigara şirketi dünya ekonomi ABD ceza
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022