Advert
Advert

Kayyumla yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi işçileri zam bekliyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan binlerce işçinin, vergi dilimlerindeki kesintiler nedeniyle asgari ücretin altında çalıştığı belirtildi. DİSK Bölge Temsilcisi Hasan Eroğlu, konuyla ilgili “İşçiler sendika tercihleri nedeniyle ekmek ile terbiye edilmeye çalışılıyor” derken, Belediye Genel Sekreter vekili Abdullah Çiftçi, sendikayla anlaşamadıkları için ek protokol imzalanmadığını söyledi.

Kayyumla yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi işçileri zam bekliyor
Kayyumla yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi işçileri zam bekliyor Güzel Vatan Gazetesi
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde (DİSKİ) çalışan 3 bin 600 işçiden 2 bin 400’ünün, DİSK-Genel-İş Sendikası’na bağlı olduğu ve üç aydır imzalanmayan ek protokol nedeniyle işçilerin yüzde 80’inin asgari ücretin altında ücret aldığı belirtildi. DİSK Bölge Temsilcisi ve Genel-İş Sendikası 3 No’lu Şube Başkanı Hasan Eroğlu, daha önce yaptıkları toplu iş sözleşmesi protokolünde işçi maaşlarının ayın 1 ile 5’i arasında ödenmesinin kararlaştırıldığını ama hâlâ sendikal tercihleri nedeniyle işçilere maaş ödenmediğini söyledi.

Eroğlu, işçi maaşlarının enflasyon karşısında eridiğini ve üç aydır yapmaları gereken ek protokolün imzalanmadığını da belirtti:

“Genel sekreter aylardır işçileri temsilen bize randevu vermiyor”
Belediyede çalışan işçilerin yüzde 80’inin maaşları cumhurbaşkanlığı kararnamesine rağmen vergi dilimleri nedeniyle asgari ücretin altına düştü. Şu anda bu işçiler 5 bin 225 lira maaş alıyorlar. Ek protokol yapma, yani zam isteme talebimiz vicdani ve ahlaki bir ihtiyaçtır. Genel sekreter vekili aylardır yazılı ve sözlü olarak nezaket ziyareti için bile bize randevu vermiyor. Ama yetkisi olmayan sendika temsilcileri ile görüşüyor. İşçilere sendika tercihi dayatılıyor. Genel sekreter vekili Sur’da kayyum olarak görev yaparken oradaki işçilere sendikaları farklı diye yüzde 70 zam verdi, bize yüzde 40 zammı dayatıyor. İşçiler sendika tercihleri nedeniyle ekmek ile terbiye edilmeye çalışılıyor.

“Sendika tercihi ile randevu vermememiz söz konusu değil”
Medyascope’a konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter vekili Abdullah Çiftçi ise vergi dilimlerindeki kesintiler nedeniyle işçi maaşlarının asgari ücretin altına düştüğünü ve bunun bütün Türkiye’de geçerli olduğunu söyledi.

İşçilerin mağdur olmaması için bir formül bulmaya çalıştıklarını, sendika ile anlaşamadıkları için idari olarak işçilere yüzde 50 zam yapmayı hedeflediklerini belirten Çiftçi, şöyle devam etti:
Doğrudur, Sur’dayken yüzde 70 zam verdik ama o zaman Toplu İş Sözleşmesi imzaladık. Şimdi ek protokol yapıyoruz. Toplu İş Sözleşmesi’nin zamanı ocak ayındadır. Sendika tercihi nedeniyle sıkıntı çıkarmamız veya randevu vermememiz söz konusu değildir. Binlerce randevu talebi vardır, bundan benim bilgim yoktur. Geçen ay kadrolu işçilere yüzde 40 zam verdik. Şirket elemanlarına da haziran ayı maaşı üzerinden yüzde 50 zam vermeyi planlıyoruz. Söz konusu sendika zamanında enflasyon farkı değil, memur maaş katsayısı üzerinden anlaştığı için böyle bir sıkıntı yaşandı.
Kayyum Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi işçiler zam bekliyor haber oku genel ekonomi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022