Advert
Advert

Dicle Elektrik'ten Akşener'e şikayette bulunan çiftçiyle ilgili açıklama: 'Borcu 4.2 milyon lira'

Dicle Elektrik, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e Şanlıurfa'da elektrik faturasından şikayet eden çiftçinin 2017 yılından beri parasal karşılığı 4,2 milyon lira olan kaçak elektrik kullandığını bildirdi.

Dicle Elektrik'ten Akşener'e şikayette bulunan çiftçiyle ilgili açıklama: 'Borcu 4.2 milyon lira'
Dicle Elektrik'ten Akşener'e şikayette bulunan çiftçiyle ilgili açıklama: 'Borcu 4.2 milyon lira' Güzel Vatan Gazetesi
Dicle Elektrik'ten, Şanlıurfa'da Akşener'in önünü keserek elektrik faturasından şikayet eden çiftçi Abdulhadi Karakeçili ile ilgili yapılan açıklamada, Karakeçili'nin 5 yıldır bütün uyarılara rağmen abonelik sözleşmesi yapmadığı ve elektriği farklı yöntemlerle kaçak kullandığının tespit edildiği kaydedildi.

'Bu tüketicinin şirketimize abonelik başvurusu yoktur'

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
"Abdulhadi Karakeçili, 2017 yılından beri yaklaşık 600 dekardan fazla tarlasında mısır ekimi yapmaktadır. Bu tüketicinin şirketimize abonelik başvurusu yoktur. Kendisi tarımsal sulama amacıyla ihtiyaç duyduğu elektriği bu nedenle her defasında farklı yöntemler deneyerek kaçak kullanmaktadır. Kendisinin açtığı 400-500 metre derinlikteki kuyulardan su çekmek için kullandığı ve bedelini ödemediği elektriğin miktarı, 250 meskenin tükettiği elektrik miktarına eşdeğerdir. Ekiplerimiz tarafından yapılan denetimlerde kaçak kullanımı tespit edilip, abonelik yapması konusunda defalarca uyarılmasına rağmen kayıtsız tüketimde ısrar etmeye devam etmiştir. 5 yıldır kaçak kullanıyor, elektrik borcu 4.2 milyon lira."

'Tespit edilen kaçak tüketimlerin gecikme cezasıyla birlikte toplam tutarı 4.2 milyon liradır'
Şirket tarafından yasal mevzuattan kaynaklanan yetkilerine dayanarak tüketimlerinin takip edilmesi amacıyla sayaç montajı yapıldığı vurgulanan açıklamada, "Sayaçta tüketilen enerji miktarına göre kaçak faturaları düzenlenmiştir. Tespit edilen kaçak tüketimlerin gecikme cezasıyla birlikte toplam tutarı 4.2 milyon liradır" denildi.

'Konu suistimal ediliyor'
Dicle Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Memet Atalay da konuyla ilgili açıklamasında, Dicle Elektrik hizmet bölgesine ziyarette bulunan siyasi parti liderlerinin gündeminde elektrik konularının sıklıkla yer aldığına dikkati çekti. "Ancak özellikle tarımsal sulama abonelerinin bu ziyaretlerde elektrik faturalarına ilişkin siyasi parti liderlerine verdikleri bilgiler ne yazık ki ciddi eksiklikler içeriyor." ifadesini kullandı.

Atalay, açıklamasında şunları kaydetti:
"O an için konuyu detaylıca bilmeyen ve araştırma imkanı olmayan siyasi parti temsilcilerini ve milletvekillerimizi suistimal etmeye yönelik olduğunu üzülerek görüyoruz. Örneğin son örnekte ilgili tüketicinin hat kayıtlarına baktığımızda 2017 yılından beri birikmiş borcunun 4,2 milyon liraya ulaştığı ve ciddi bir kaçak tüketiminin bulunduğu ortaya çıkmıştır." Atalay, bölgenin elektrik dağıtım şirketi olarak tarımsal sulama aboneleri başta olmak üzere 2 milyon aboneye mevcut ekonomik şartlar altında en kaliteli hizmeti mümkün olan en düşük fiyatlardan vermekte olduklarının da altını çizdi.

Ne olmuştu?
Akşener, partisinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin il ve ilçe başkanları ile yapacağı toplantı için Şanlıurfa’ya gitmişti. İl girişinde parti üyeleri tarafından karşılanan Akşener, konvoy eşliğinde kente giriş yapmıştı.

Akşener, toplantının yapılacağı otel önünde çiftçi Abdülhadi Karageçili tarafından durdurulmuştu. Çiftçi Karageçili, elektrik sorunu için Akşener’in önünü keserek, şöyle konuşmuştu:
“Bakın genel başkanım bana bir ay içerisinde gelen fatura bakın. 1 milyon 146 bin liradır. Bu bir ayda gelen faturadır. Bir ay sonra gelen diğer fatura 172 bin TL'dir. Geçen yıl gelen faturalarda cep telefonumda size arz edebilirim. Genel başkanım biz sıcak bölgenin insanları, sürekli devlet büyüklerimize saygı şefkat gösteririz, severiz biz size de oy veririz. Gelen vurdu, giden vurdu. Bu DEDAŞ eliyle vurdu. Bu DEDAŞ nasıl vuruyor? Benden bu parayı tahsil edemediği için, halbuki mislisini tahsil ediyor çünkü desteklememizi alıyor. Devlete de fatura ödüyor, 'biz bu kadar para almadık çiftçiden' onlardan da alıyor, etti iki kar. Bir de şu an bölgede 8-10 saat elektrik kesiliyor. Vermediği elektriğin de parasını bizden alıyor. 3 kar etmesine rağmen yine de bize zulüm ediyor. Bölgenin büyük sorunudur. Amcam oğlu banka emeklisidir, 100 dönüm arazisi var. Ödediği fatura bakın. Lütfen bize bir el atın. Biz devlet büyüklerimizi çok severiz" demişti.
Dicle Elektrik Meral Akşener elektrik faturası haber oku genel ekonomi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022