Advert
Advert

Şeker fiyatları, Londra’da üç ayın zirvesine çıktı

Şeker fiyatları, Avrupa’da yaşanan enerji krizinin üretimi tehdit etmesi ve Hindistan’da ithalatın düşeceği öngörüleriyle Londra’da üç ayın zirvesine çıktı.

Şeker fiyatları, Londra’da üç ayın zirvesine çıktı
Şeker fiyatları, Londra’da üç ayın zirvesine çıktı Güzel Vatan Gazetesi
Şeker fiyatları enerji krizinin Avrupa'da üretimi tehdit etmesi ve küresel çapta yaşanan arz sıkıntılarıyla üç ayın zirvesini gördü. BloombergHT'nin haberine göre Avrupa’da şeker işleyicileri yüksek enerji fiyatları nedeniyle baskı altındayken bu yıl yaşanan kuraklığın da şeker pancarı üretimini olumsuz etkilediği belirtiliyor. Uzmanlar en büyük ihracatçı olan Brezilya’da yaşanan kötü hava, Tayland’ın lojistik sorunlar ve teslimat gecikmeleri yaşaması ve Hindistan’ın yerel arzı korumak amacıyla ihracatı kısıtlaması gibi faktörlerin küresel çapta şeker arzını tehdit ettiğini değerlendiriyor.

Şeker Londra ICE’ta yüzde 1.7’ye varan yükselişle 7 Haziran’dan beri en yüksek seviyesini gördü. Hindistan önümüzdeki sezonda imalathaneleri 8 milyon ton ihracatla kısıtlamayı değerlendirirken bu rakam mevcut sezonda 11.2 milyon ton olarak belirlenmişti. Daha düşük ihracat rakamları gıda enflasyonunu daha da yukarı taşıyabilir.

Beyaz şeker geçtiğimiz hafta yaşadığı yüzde 2.5'luk yükselişe devam ederek yüzde 1 artışla ton başına 579.60 dolar seviyesini gördü.
Londra şeker fiyatları üç ayın zirvesine çıktı haber oku dünya ekonomi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022