Advert
Advert

TEİS'ten yeni Sağlık Uygulama Tebliği düzenlenmesine tepki

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), 3 Eylül’de yürürlüğe girecek yeni Sağlık Uygulama Tebliği’ne (SUT) hastayı ve eczacıyı karşı karşıya getireceği gerekçesiyle tepki gösterdi. TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, “SGK’dan bu yanlış uygulamadan bir an önce vazgeçmesini, doktor reçete yazarken sistemin uyarı vermesini sağlayarak hasta mağduriyetini engellemesini, gerekli kontrollerin Medula sistemi üzerinden yapılmasının sağlamasını ivedilikle talep ediyoruz” dedi.

TEİS'ten yeni Sağlık Uygulama Tebliği düzenlenmesine tepki
TEİS'ten yeni Sağlık Uygulama Tebliği düzenlenmesine tepki Güzel Vatan Gazetesi
TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, 25 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayınlanan ve 3 Eylül’de uygulamaya girecek yeni Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Tebliğle doktorların tedaviye yönelik yazdığı ilaçların bir alt basamağının Medula ilaç sisteminde kayıtlı olmaması halinde hastaya verilmesinin engellendiğini, bu durumun eczacıların iş yükünü artıracağına dikkat çekti.

Saydan, şunları ifade etti:
Bazı durumlarda hekim doğrudan A ilacını reçete etmek istediğinde, reçetenin açıklamasına ‘B ilacına yanıt alınamamıştır’ gibi bir ibare yazıyordu ya da hasta B ilacını hep ücretli aldıysa, hekim de buna istinaden sonrasında A ilacına başlayacaksa yine reçetenin açıklamasına ‘B ilacına yanıt alınamamıştır’ gibi bir ibare yazıyordu. Yeni SUT değişikliğine kadar; birbirleri ile bağlantılı, basamaklı ilaçlar reçete edildiğinde raporların açıklama kısmına ‘kullanıldı, tolere edemedi, etki görülmedi’ ibareleri ekleniyordu ve ilaçlar karşılanıyordu.

“DEĞİŞİKLİKLE ‘DOKTORUN TEDAVİSİNE MÜDAHALE EDİLEMEZ’ İLKESİ TAMAMEN DEĞERİNİ YİTİRMİŞ DURUMDADIR”
Şimdi ise SGK, hekimin reçetede ‘hasta şu ilacı kullanmıştır, sonuç alınamamıştır’ şeklindeki beyanlarını kabul etmem, hastanın Medula ilaç geçmişinde o ilacın kaydı olması gerekmektedir diyor. Söz konusu değişiklikle ‘Doktorun tedavisine müdahale edilemez’ ilkesi tamamen değerini yitirmiş durumdadır. SGK’nın bu uygulaması, eczacıya hekimin teşhis ve tedavisinin takibini yaptırtarak günlük iş akışını yavaşlatacak ve hasta ile karşı karşıya gelmesine neden olacaktır. Eczacı her reçetenin, her ilacın peşinde koşturabilecek güç ve zamana sahip değildir. Kaldı ki Medula Sistemi en fazla bir yıllık ilaç geçmişini göstermekte, ücretli olarak ilacını alan hastanın bu bilgisine erişme imkânımız bulunmamaktadır.

“KURUMUN BİLGİSAYAR SİSTEMİNİN KONTROL EDEMEDİĞİ ŞEYLERDEN SORUMLU TUTULMAMIZIN MANTIKLI BİR İZAHI DA BULUNMAMAKTADIR”
Piyasadaki ruhsatlı ilaç sayısı 14 bin 932 adet olup, kurumca ödenen ilaç sayısı 8 bin 178 adettir. Bu uygulama ile diyabet hastalarından kanser hastalarına, tansiyon, kalp ve kronik alerji hastalarına kadar ve bunlar gibi hastalıklarda kullanılan binlerce ilacın tek tek eczacılarca manuel olarak geçmiş kontrolünün yapılması mümkün olmadığı gibi Kurumun bilgisayar sisteminin kontrol edemediği şeylerden sorumlu tutulmamızın mantıklı bir izahı da bulunmamaktadır.

“SGK’DAN BU YANLIŞ UYGULAMADAN BİR AN ÖNCE VAZGEÇMESİNİ İVEDİLİKLE TALEP EDİYORUZ”
Sistemde önceki ilacın görünmediği durumlarda hastanın doktorun reçete ettiği ilacı kullanabilmesi için öncelikle başka bir ilacı kullanmak zorunda bırakılması hem tedavisinin aksamasına neden olacak hem de devlet hastanın iyileşmeyerek sağlık sistemini defalarca kullanmasına sebep olduğu için zarara uğrayacaktır. Doktorun yazdığı ilacını almak isteyen hastaya bu durumu anlatmamız hasta ve eczacının karşı karşıya gelmesine neden olacaktır. Ayrıca hastanın geçmişte bu ilacı kullanıp kullanmadığını öğrenmek için eczacılar sistemde tarama yapmak zorunda kalacağı için eczacılık hizmetinde aksama da olacaktır. Zira bizlerden istenen insanüstü bir eylemdir. Eczane eczacıları olarak bizler geri ödeme kontrol dedektörü, arşiv tarama robotu değiliz! Dolayısıyla da eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak SGK’dan bu yanlış uygulamadan bir an önce vazgeçmesini, doktor reçete yazarken sistemin uyarı vermesini sağlayarak hasta mağduriyetini engellemesini, gerekli kontrollerin Medula sistemi üzerinden yapılmasının sağlamasını ivedilikle talep ediyoruz dedi.
TEİS Sağlık Uygulama Tebliği tepki haber oku sağlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022