Advert
Advert

12 yıl sonra bir ilk: Türk savaş gemisi İsrail'de

Türkiye ile İsrail arasında normalleşme çabaları devam ederken, 2010 yılından beri ilk kez bir Türk savaş gemisi İsrail’in Hayfa Limanı’na demirledi. Türk fırkateyni F-247 TCG Kemalreis’in NATO faaliyetleri kapsamında limana yanaştığı ve 6 Eylül’e kadar da limanda kalacağı açıklandı.

12 yıl sonra bir ilk: Türk savaş gemisi İsrail'de
12 yıl sonra bir ilk: Türk savaş gemisi İsrail'de Güzel Vatan Gazetesi
2010 yılında Gazze’ye yardım götürmeye çalışan Mavi Marmara gemisine İsrail güçlerinin müdahale etmesinin ardından dibe vuran Türkiye-İsrail ilişkilerinde normalleşme çabaları devam ederken dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Türk fırkateyni F-247 TCG Kemalreis, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) donanmasına ait USS Forrest Sherman ile birlikte Akdeniz’de NATO görevi kapsamında İsrail limanına demirledi. 2010 yılından bu yana herhangi bir Türk savaş gemisi İsrail’e yanaşmamıştı.

Reuters’a konuşan bir Türk yetkili, Kemalreis’in NATO faaliyetleri kapsamında limanda bulunduğu söyledi. İsrailli bir yetkili ise Ankara’nın gemi mürettebatının karaya çıkması için ön talepte bulunduğunu aktardı. Geminin 6 Eylül’e kadar İsrail’de kalması bekleniyor.

İkili ilişkilerin dibe vurmasının ardından Ankara ve Tel Aviv, diplomatik ilişkilerini yeniden başlatma kararı aldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 17 Ağustos’ta karşılıklı olarak büyükelçi atanacağını duyurdu. İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Irit Liliian ise Ankara’ya büyükelçi atama sürecinin çok kısa bir zaman içinde tamamlanacağını söyledi.
Türk savaş gemisi haber oku dünya İsrail siyaset
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022