Advert
Advert

Siber Atölye projesi TEKNOFEST’te birinci oldu

Dünyanın en büyük teknoloji festivali TEKNOFEST’e Sinop’tan katılan ASES ekibi ‘Eğitim Teknolojileri’ kategorisine birinci oldu.

Siber Atölye projesi TEKNOFEST’te birinci oldu
Siber Atölye projesi TEKNOFEST’te birinci oldu Güzel Vatan Gazetesi
TEKNOFEST KARADENİZ’de Eğitim Teknololjileri kategorisinde rakiplerini eleyerek büyük finale kalan siber güvenlik uzmanı Can Cebeci ve ekibi, geliştirdikleri ASES Siber Atölye Projesi’yle birinci olarak büyük başarı elde etti.
Geliştirdikleri projenin siber milli savunma sisteminde de kullanılabileceğini ifade eden Cebeci, siber güvenlik alanında sektörün eleman ihtiyacının karşılanması için de eğitimler düzenlediklerini söyledi.

“DEFANSİF DEĞİL HÜCUM MODUNA GEÇMEYİ PLANLIYORUZ”
Amaçlarının defansif değil hücuma yönelik olduğunu belirten siber güvenlik uzmanı Can Cebeci, “Projemiz eğitim kategorisinde gözüktüğü gibi siber güvenlik eğitimidir. Bir öğrencinin veya bir kurum personelinin sıfırdan alınıp ileri seviyeye kadar getirilmesine yardımcı olur. Siber güvenlik çok çeşitli bir alandır. Ofansif, defansif alanları mevcuttur. Biz kişileri sıfırdan başlatarak ileri seviyeye kadar siber güvenlik eğitimlerini tamamlamasını ve tamamlandıktan sonra istenilen alanda personel yetiştirmek isteyen kuruma ve devlet yerlerine personelleri istihdam oluşturmayı amaçlıyoruz. Asıl amacımız vatanımızı milletimizi sevdiğimiz için terörle mücadelede, FETÖ’yle mücadelede önde durmak, yurt dışından aldığımız siber saldırılara karşı defansif değil hücum moduna geçmeyi planladığımız için bunları ileriye taşımayı düşünüyoruz” diye konuştu.
Projelerinin özellikleriyle ilgili bilgilendirme yapan Cebeci, “Projemiz 16 tane ana kategoriden oluşuyor. Bununla birlikte 16 tane kategorinin 230 tane alt kategorisi var. Bu eğitim platformunun içerisinde 850 tane eğitim videosu mevcuttur. Bununla birlikte kendimizin yazdığı sunum dosyaları, PDF’ler ve evraklar mevcuttur. Öte yandan bir kişiye banka sistemine nasıl siber saldırı yapılır, bu öğretilir. Ondan sonra öğrendiğini yanlış bir işte kullanmaması için banka simülasyonuna siber saldırı yapması öğretilir. Bununla birlikte bir kişi saldırı durumundayken diğer kişide bu saldırıyı önleme komisyonunda bulunur ki bir saldırı nasıl tespit edilir, nasıl giderilir öğrenmesi için. Bu sayede bir bankaya 2 tane personel yetiştirmiş oluyoruz” şeklinde konuştu.
(Berkan Şen/İHA)
genel genel haberler son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022