Advert
Advert

Konseri iptal edilen İlkay Akkaya: Saldırganların isteği yerine getirildi, ifade özgürlüğüm engellendi

Son aylarda peş peşe gelen festival ve konser iptallerine bir yenisi daha eklendi. Sanatçı İlkay Akkaya’nın 30 Ağustos'ta Adana-Ceyhan’da düzenleyeceği konser, kaymakamlık tarafından iptal edildi. Konuyla ilgili konuşan Akkaya, “Türkiye’de farklı kesimlerin temel haklar çerçevesinde yan yana gelmesini engelliyorlar” dedi.

Konseri iptal edilen İlkay Akkaya: Saldırganların isteği yerine getirildi, ifade özgürlüğüm engellendi
Konseri iptal edilen İlkay Akkaya: Saldırganların isteği yerine getirildi, ifade özgürlüğüm engellendi Güzel Vatan Gazetesi
İptale ilişkin Medyascope’a konuşan İlkay Akkaya, iktidar çevrelerinin, konser ve festival yasaklarıyla toplumdaki kutuplaşmayı artırmaya çalıştığını söyledi. İnsanların temel hak ve özgürlüklerinin ellerinden alındığını vurguladı.

Akkaya, sözlerine şöyle devam etti:
“Türkiye’de insanları ayrıştırmaya ve farklı kesimlerin temel haklar çerçevesinde yan yana gelmesini engellemeye yönelik bir çalışma başlatıldığını düşünüyorum. Festivallerin yasaklanmasıyla başlayan süreç, kısa sürede buna evrildi ve öyle görünüyor ki böyle devam edecek. 2014 yerel seçimlerinde, HDP seçim bürosunda çektirdiğim bir fotoğraf üzerinden bir linç kampanyası başlatıldı ve mülki idare üzerinde baskı oluşturuldu. Bu hukuksuzluktur bana göre. Saldırganların isteği yerine getirilmiş, ifade özgürlüğüm engellenmiştir” dedi.

“Hızla 90’lı yıllara doğru koşuyoruz”
90’lı yıllarda sık sık konserlerinin yasaklandığını vurgulayan Akkaya, son dönemde yaşananların o dönemde yaşananlarla benzerliğine dikkat çekti. AKP’nin elindeki belediyelerde konser vermesinin engellendiğini belirten Akkaya, “34 yıldır sahnedeyim ve konser yasaklarıyla özellikle 90’lı yıllarda çok sık karşılaştım. Son 10 yıldır da iktidarın elindeki belediyelerde, kültür merkezlerinde konser vermemi engelleyerek örtülü bir yasaklama yapıyorlar. Hızla 90’lı yıllara doğru koşuyoruz” dedi.

“Uzun bir turne takvimim var fakat neler olabileceğini öngöremiyorum”
Türkiye çapında bir turne takviminin olduğunu belirten Akkaya, konserlerini düzenleyip düzenleyemeyeceği konusunda önünü göremediğini söyledi. Söz konusu yasakla ve hakkındaki suçlamalarla ilgili yasal süreci başlattığını belirten Akkaya, “Ülkemiz bizler açısından hiçbir zaman uzun vadeli planların yapılabileceği bir ülke olamadı. Uzun bir turne takvimim var ve neler olabileceğini öngöremiyorum. Yaşayıp göreceğiz sanırım” diye konuştu.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut yasağa tepki gösterdi
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, söz konusu iptale tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabından Ceyhan Kaymakamlığı’nın konser iptaline ilişkin yazısını paylaşan Bulut, şu ifadeleri kullandı:
“Yolsuzluk, rüşvet ayyuka çıktı, hâlâ konser yasaklamakla uğraşıyorlar. Festivallerden, sanattan, sanatçıdan, türkülerden korkan iktidar, Ceyhan’da İlkay Akkaya konserini yasakladı. Yasaklarınızla; sanat, sanatçı düşmanlığınızla ilk seçimde gideceksiniz” dedi.
İlkay Akkaya haber oku ifade özgürlüğü Adana-Ceyhan genel kültür sanat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022