Advert
Advert

Türk uzman: Tahıl koridoruyla Ukrayna’nın değil Batılı şirketlerin ürünleri dünyaya ulaştırılıyor

Rusya, Türkiye, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanan tahıl koridoru anlaşması kapsamında Ukrayna limanlarından tahıl sevkıyatı sürerken Rusya kendi tahılının ihracını öngören kısmın kötü ilerlediğini açıkladı. Dış politika uzmanı Hasan Erel ise tahıl koridorundan Ukrayna’nın değil Batılı şirketlerin ürünlerinin çıktığını ifade etti.

Türk uzman: Tahıl koridoruyla Ukrayna’nın değil Batılı şirketlerin ürünleri dünyaya ulaştırılıyor
Türk uzman: Tahıl koridoruyla Ukrayna’nın değil Batılı şirketlerin ürünleri dünyaya ulaştırılıyor Güzel Vatan Gazetesi
Tahıl koridoru anlaşması 22 Temmuz'da, İstanbul'da, Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve BM arasında imzalandı. Bu kapsamda Ukrayna'nın tahıl ve diğer gıda ürünlerini dünya pazarlarına ihracı için geliştirilen planı yürütecek ve gözlemleyecek Müşterek Koordinasyon Merkezi (MKM), 27 Temmuz'da İstanbul’da açıldı. İlk gemi ise Ukrayna’dan 1 Ağustos’ta hareket etti. Bu kapsamda Ukrayna limanlarından sevk edilen tahıl miktarı bugüne kadar 1 milyon tonu aştı. 100’ün üzerinde gemi Ukrayna limanlarından çıktı ya da tahıl yüklenmek üzere limanlara gitti. Anlaşmanın maddeleri tam olarak kamuoyuna açıklanmasa da sadece Ukrayna tahılının dünyaya ulaştırılmasına yönelik olmadığı Rusya’ya da çeşitli taahhütler verildiği yetkililerce açıklandı.

Rudenko: Anlaşmanın iki kısmının da senkronize bir şekilde çalışmasını isterdik
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko da yaptığı açıklamada Rusya’ya verilen taahhütlere değindi. Tahıl anlaşmasının Ukrayna tahılının sevkiyatıyla ilgili kısmının iyi çalıştığını belirten Rudenko, ancak Rus tahılının ihracını öngören kısmın kötü ilerlediğini söyledi. Rudenko, "Anlaşmanın iki kısmının da senkronize bir şekilde, paralel olarak çalışmasını isterdik. Ancak anlaşmanın ikinci kısmı, Rusya ile BM arasındaki memorandum daha kötü uygulanıyor. ABD ve AB'nin açıklamalarına rağmen Rus tahılının ihracını engelleyen kısıtlamalar halen mevcut" dedi.

Rudenko, bu kısıtlamaların yabancı gemilerin Rus limanlarına ve Rus gemilerinin yabancı limanlara girişini, işlemlerin sınırlandırılmasını ve sigorta bedellerinin artırılmasını kapsadığını kaydetti.
Tahıl koridoru haber oku Ukrayna batılı şirketler Hasan Erel dünya siyaset
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Ocak 2023
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Aralık 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022
GüzelVatan E-Gazete - Kasım 2022