Advert
Advert

Peskov, CIA Direktörü Burns'ün Havana Sendromu'yla ilgili imalarını reddetti

ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns, ABD'li diplomatlarla casusların mustarip olduğu Havana Sendromu'nun arkasında Rusya'nın olduğu tespit edilirse, bunun Moskova için sonuçları olacağı uyarısı yaptı. Kremlin, Rusya'nın söz konusu hastalıkla bir ilgisi olmadığını vurguladı.

Peskov, CIA Direktörü Burns'ün Havana Sendromu'yla ilgili imalarını reddetti
Peskov, CIA Direktörü Burns'ün Havana Sendromu'yla ilgili imalarını reddetti Güzel Vatan Gazetesi
Washington Post'un kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, bu ay Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev ve Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin'le görüşen Burns, Havana Sendromu meselesini gündeme getirdi.

ABD'li diplomatlarda ve casuslarda ciddi beyin hasarları oluşturmanın 'profesyonel bir istihbarat servisi' için izin verilebilecek sınırın ötesinde olduğunu söyleyen Burns, doğrudan Rusya'yı suçlamasa da, Rus izinin tespiti halinde bunun Moskova için sonuçları olacağını belirtti.

Basın toplantısında gelen sorular üzerine Burns'ün sözlerini değerlendiren Peskov, Rusya'nın Havana Sendromunda dahli olduğuna dair imaları kesin bir dille reddetti.

Bu konunun Burns'ün Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de dahil Rus siyasi yetkililerle yaptığı görüşmelerde gündeme gelmediğini kaydeden Peskov, Burns'ün istihbarat servislerindeki meslektaşlarıyla görüşmesinin içeriği hakkında "Bu kamuya açık bir bilgi değil. Tek yapabileceğim şey, Rus tarafının bu vakalarda dahli olduğuna dair her türlü imaları, iddiaları veya açıklamaları kesin dille reddetmek olur. Bununla hiçbir alakamız yok" yanıtını verdi.
peskov haber oku en son haberler rusya havana sendromu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X