Advert
Advert

Duayen yatırımcı Mark Mobius'dan Türkiye yorumu

Türkiye ile ilgili iyimser yaklaşımıyla bilinen duayen yatırımcı Mobius, Türk Lirası'nda yaşanan son değer kaybıyla ilgili olarak, "Kur kriziyle karşı karşıya kalan tek ülke Türkiye olmayabilir" yorumu yaptı.

Duayen yatırımcı Mark Mobius'dan Türkiye yorumu
Duayen yatırımcı Mark Mobius'dan Türkiye yorumu Güzel Vatan Gazetesi
Yatırımcı Mark Mobius, Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybına ilişkin olarak, kur kriziyle karşı karşıya kalan tek ülkenin Türkiye olmayabileceğini söyledi. Bloomberg HT'nin aktardığına göre CNBC yayınına katılan Mobius, daha yüksek ABD getirilerinin dolar borcu olan diğer ülkelere de darbe vuracağını söyledi.

Kur krizine karşı kırılgan olan ülkelerle ilgili detay vermeyen Mobius, Türk Lirası'ndaki kaybın diğer ülkelere etkisi olabileceğini de ifade etti.

Mobius, Kasım ayında Bloomberg HT'ye verdiği söyleşide Türkiye ile ilgili olumlu ifadeler kullanmıştı: "Yıllardır Türkiye'ye yatırım yapıyorum, Türkler ne olursa olsun hayatta kalır. Türk şirketler TL değer kaybetse bile dolar cinsinden para kazanabiliyor. Sayıların yanı sıra her zaman şirketin kendi yönetimine de bakıyoruz."

Bu sefer daha temkinli konuşan yatırımcı Mark Mobius, "Türkiye bu aşamada özellikle Uluslararası anlaşmalara ve diplomasi noktasına çok dikkat etmeli. Türk yetkililerinin her konuyu "dış güçler" diyerek bağlaması yanlış algılanabiliyor. Zira Türkiye’de çok yabancı firmanın yatırımı ve finansı bulunuyor. Yatırımcılar yatırımlarının zarar görmesini istemez." diyerek sözlerini tamamladı.
haber oku mark mobius duayen yatırımcı yatırım gurusu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X