Advert
Advert

Marketlerde fahiş fiyat denetiminde müfettişler harekete geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sözlerle duyurmuştu; marketlerde fahiş fiyat denetimleri ile ilgili adımlar atılmaya başlandı.

Marketlerde fahiş fiyat denetiminde müfettişler harekete geçti
Marketlerde fahiş fiyat denetiminde müfettişler harekete geçti Güzel Vatan Gazetesi
Ticaret Bakanlığı, 5 büyük zincir marketlerde fiyat denetimleri yapmak üzere ticaret müfettişleri görevlendirdiğini açıkladı.
Müfettişler, market market gezip yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş yelpazedeki ürünlerde Fahiş Fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespit edecek.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, vatandaş tarafından bakanlığa iletilen başvuru ve şikâyetlerin dikkate alındığını anımsatılarak 81 ilde yapılacak denetimlerde Fiyat Etiketi Yönetmeliği’ne aykırılıkların olup olmadığına ilişkin denetimlerin gerçekleştirileceği kaydedildi.
Açıklamada " Bakanlık olarak, serbest rekabete ve piyasa koşullarına aykırı hareket ederek tüketicilerin mağduriyetine neden olanlarla mücadelemizi sürdürmekte ve bu konuda yasal çerçevede her türlü tedbiri almakta kararlıyız." İfadelerine yer verildi.
Haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenler hakkında 10 bin ila 100 bin ; stokçuluk faaliyetinde bulunduğu belirlenenlere ise 54 bin ila 545 bin liraya varan idari para cezası yaptırımı uygulanıyor.
Bakanlık, vatandaş başvuruları ve resen yapılan çalışmalar neticesinde denetimlerini gerçekleştiriyor..
Gelir İdaresi Başkanlığı da stokçuluk yapanları yakından takip ediyor. Başkanlık, Vergi İletişim Merkezinde 189 ihbar hattı kurdu. İnternet sitesinde de "Haksız Fiyat Artışı ve Stokçuluk İhbar Bildirimi" menüsünü de devreye aldı.
Vatandaşlar, bu kanallarla ihbarda bulunarak şikâyetlerini dile getirebilecek.
ekonomi haberler bist repo merkez bankası banka para döviz euro dolar borsa para piyasası ekonomi haberleri son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X