Advert
Advert

Orman Genel Müdürlüğü açıkladı, orman yangınlarından 134’ü kontrol altında

Orman Genel Müdürlüğü, son 6 günde 144 orman ve 86 kırsal alan yangını çıktığını açıkladı. 134 orman yangının kontrol altına alındığı, 10 ormanda ise söndürme çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Orman Genel Müdürlüğü açıkladı, orman yangınlarından 134’ü kontrol altında
Orman Genel Müdürlüğü açıkladı, orman yangınlarından 134’ü kontrol altında Güzel Vatan Gazetesi
Orman Genel Müdürlüğü, başta Antalya Manavgat, Adana, Mersin, Muğla Marmaris olmak üzere son 6 günde çıkan 144 orman yangını ve 86 kırsal alan yangınına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, 28 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında Türkiye’nin birçok ilinde çıkan toplam 144 orman yangınının 134’ünün kontrol altına alındığı, 5 ilde devam eden 10 yangını ise kontrol altına alma çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

“YANGINLARDA CANLA BAŞLA MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR”
Tüm yangın ekipleri ile son ateş sönene kadar mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Pek çok noktada aynı anda başlayan ve henüz kontrol altına alınmayan Antalya Manavgat ve Marmaris yangınlarında maalesef can ve mal kayıpları yaşadık. Diğer yangınlarda da benzer durumların yaşanmaması için canla başla mücadelemiz sürüyor. Antalya’da 2, Muğla’da 5, Adana, Isparta’da ve Denizli’de 1’er adet olmak üzere devam eden 10 orman yangını için toplam 16 su atan, 9 İHA, 45 helikopter, 6 yönetim helikopteri olmak üzere toplam 51 helikopter, 1 insansız helikopter, 805 arazöz ve su tankeri, 150 iş makinası ve 5 bin 200 personelimiz görev yapıyor” dedi.

“ORMAN TEŞKİLATI OLARAK İKİ KAHRAMANIMIZI ŞEHİT VERMENİN BÜYÜK ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYORUZ”
Can kayıplarından duydukları üzüntüyü dile getiren Karacabey, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yangınlara karşı verdiğimiz mücadelede orman teşkilatı olarak iki kahramanımızı şehit vermenin büyük üzüntüsünü yaşıyoruz. Yine yangınlardan etkilenerek yaşamlarını yitiren 5 vatandaşımızı da kaybetmenin hüznü içerisindeyiz. Hayatını kaybeden şehitlerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve yakınlarına sabır diliyorum. Yangından etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, desteklerini esirgemeyen tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.”

“BİZ HER CAN İÇİN MÜCADELE EDERKEN, SOSYAL MEDYADA SPEKÜLATİF BİLGİ DOLAŞIYOR”
Sosyal medyada yer alan bilgilere de değinen Karacabey, “Biz, her can için mücadele ederken özellikle sosyal medyada çok fazla spekülatif bilgi dolaşıyor. Herkesi resmi kaynaklardan bilgi almaya ve mücadeleye destek olmaya davet ediyoruz” dedi.

“YEŞİL VATANA SAHİP ÇIKMAK İÇİN HERKES HASSASİYET GÖSTERMELİDİR”
Yangından etkilenen vatandaşların yaralarını sarmak için devletin tüm imkanlarının seferber edileceğine dikkat çeken Karacabey, “Biz, her zaman olduğu gibi yangın sonrası alanın temizlenmesi, rehabilitasyonu ve yeniden ağaçlandırılması için çalışmaya devam edeceğiz. Ancak burada vatandaşlarımıza da büyük bir sorumluluk düşüyor. İstatistiklerle bilindiği gibi yangınların yüzde 90’ı insan kaynaklı sebeplerden çıkıyor. Ormanları korumak vatanı korumaktır. Yeşil vatana sahip çıkmak için herkes hassasiyet göstermelidir” ifadelerini kullandı.
genel genel haberler son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X