Advert
Advert

Cengiz Enerji Özbekistan’daki elektrik üretim kapasitesini iki katına çıkarıyor

Cengiz Enerji’nin Özbekistan’daki ikinci doğal gaz yakıtlı kombine çevrim enerji santrali için anlaşma imzaladığı bildirildi. Santralin Özbekistan’ın Sirdaryo kentinde 70 bin metrekarelik alana kurulacağı ve saatte 220 megavat enerji üreteceği belirtildi.

Cengiz Enerji Özbekistan’daki elektrik üretim kapasitesini iki katına çıkarıyor
Cengiz Enerji Özbekistan’daki elektrik üretim kapasitesini iki katına çıkarıyor Güzel Vatan Gazetesi

Cengiz Enerji’nin Özbekistan’daki ikinci doğal gaz yakıtlı kombine çevrim enerji santrali için anlaşma imzalandığı bildirildi. Şirketten yapılan açıklamada, santralin elektrik üretim kapasitesinin 2022’de 460 megavata ulaşacağı belirtilerek, "Cengiz Holding’in iştiraki Cengiz Enerji, Özbekistan’da kuracağı ikinci doğal gaz yakıtlı kombine çevrim enerji santrali için anlaşma imzaladı’ ifadesi kullanıldı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Cengiz Holding Enerji Grup Başkanı Ahmet Cengiz, "Taşkent’te devam eden 240 megavat kapasiteli doğal gaz yakıtlı kombine çevrim enerji santralinden sonra Sirdaryo’da 220 megavat üretim kapasiteli ikinci tesis için anlaşmaya vardık. Her iki santralde saatte toplam 460 megavat elektrik üreteceğiz. Bu da yaklaşık 230 bin hanenin tükettiği elektriğe denk geliyor. Özbekistan, enerji alanında yeni yatırımcılara büyük kolaylıklar sağlıyor ve Türkiye’yle karşılaştırıldığında henüz doygunluğa ulaşmış bir pazar değil. Bu nedenle önümüzdeki dönemde de bu ülkede olmak istiyoruz" dedi.

"TAŞKENT’TE 50 BİN METREKARE ALANA KURULU TESİSİMİZ MART 2022’DE DEVREYE GİRECEK"
Santrallerin yap-işlet modeliyle çalışacaklarını aktaran Cengiz, "Özbekistan, geniş doğal gaz kaynaklarına sahip bir ülke. Buna karşın eskiden kalma ve ekonomik ömrünü tamamlamış olmasına karşın üretimi sürdüren elektrik santrallerinin verimleri çok düşük. Ülkede doğal gaz kaynaklarını daha verimli kullanmak, elektrik kesintilerinin önüne geçebilmek ve enerji teminini daha istikrarlı hale getirebilmek için önemli çalışmalar yürütülüyor. Biz de bunun bir parçası olarak önümüzdeki yıl içinde ilk santralimizde elektrik üretmeye başlayacağız. Taşkent’te 50 bin metrekare alana kurulu tesisimiz Mart 2022’de devreye girecek. Sirdaryo’daki 70 bin metrekarelik alanda yer alacak yeni tesisin kurulumunu da yine gelecek yılın ikinci yarısında tamamlamayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.
ekonomi haberler bist repo merkez bankası banka para döviz euro dolar borsa para piyasası ekonomi haberleri son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X