Advert
Advert

İran, zenginleştirilmiş uranyum stok sınırını 16 kattan fazla aştı

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA), İran’ın Ortak Kapsamlı Eylem Planı’nın (JCPOA) bir parçası olarak kabul edilen zenginleştirilmiş uranyum stok sınırını 16 kattan fazla aştığını duyurdu.

İran, zenginleştirilmiş uranyum stok sınırını 16 kattan fazla aştı
İran, zenginleştirilmiş uranyum stok sınırını 16 kattan fazla aştı Güzel Vatan Gazetesi
Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan 4+1 ülkeleri arasındaki (Çin, Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere ve İran) nükleer anlaşmaya geri dönüş müzakereleri devam ederken Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndan (IAEA), İran’ın zenginleştirilmiş uranyum stok sınırını aştığına yönelik açıklama geldi. IAEA tarafından yapılan açıklamada, İran’ın 2015 yılındaki Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) nükleer anlaşmasının bir parçası olarak kabul edilen zenginleştirilmiş uranyum stok sınırını 16 kattan fazla aştığı kaydedildi. IAEA, İran’ın zenginleştirilmiş uranyum stokunun 22 Mayıs itibariyle yaklaşık 3,241 kilogram olduğunun tahmin edildiğini ve bu miktarın, JCPOA anlaşmasında 202,8 kilogram olarak belirlenen sınırı aştığını ifade etti.
İran’ın zenginleştirilmiş uranyum stoklarında 3 ayda bir 273,3 kilogram artış tahmin ettiklerini belirten IAEA, yüzde 60 saflığa kadar zenginleştirilmiş uranyumun miktarının 2,4 kilogram, yüzde 20 saflığındaki uranyum miktarının ise şu anda 62,8 kilogram ağırlığında olduğunu kaydetti.
Ayrıca IAEA, İran’ın uranyum üretiminin 18 Mayıs’ta doğrulandığını, fakat İran’ın toplam stokunu hala doğrulayamadığını kaydetti.
genel genel haberler son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X