Advert
Advert

İthal dilenciler trafikte tehlike saçıyor

İstanbul’da her geçen gün dilenci sayısında büyük artış oluyor. Özellikle mültecilerin bir kısmının dilencilik yapmaya başlamasıyla dilenciler ile her yerde karşılaşıyoruz. Yabancı ülkelerden gelen dilenciler E-5 ve E-6 bağlantı yollarını mesken tuttular. Trafiğin sıkışık olduğu alanlarda yol kenarlarında kafaları ve gözleri sarılı şekilde para dilenen yabancılar objektiflerimize takıldı.

İthal dilenciler trafikte tehlike saçıyor
İthal dilenciler trafikte tehlike saçıyor Güzel Vatan Gazetesi

Bilindiği üzere ülkemizde dilenci istilasının büyük çoğunluğuna İstanbul ev sahipliği yapıyor. Trafikte araçların içlerine bakarak vatandaşların vicdanına dokunan dilenciler sorununa bir çözüm bulunmaması kafaları karıştırıyor.

Bir çete tarafından organize edildiği söylenen yabancı dilencilerin polis ekiplerini gördükleri zaman herhangi bir şekilde tedirgin olmamaları görenleri şaşırtıyor. Özellikle İstanbul’da toplumsal bir duruma dönüşen dilenciler olayında bebekleri, çocukları, kadınları ve mültecileri kiralayan suç şebekelerinin yaptığı insanlık onuruna yakışmayan suçlara dur demeliyiz.

Haliç, Okmeydanı, Edirnekapı sapağında ise her 10 metrede gözü, başı kapalı erkekler araç sürücülerinden para dilenirken, ülkemizde yakışmayan tablo oluşturuyorlar.

Edirne otoyoluna bağlanan yolda bulunan İstoç mevkiinde yol kenarında duran Suriyeli kadın ve çocuklar dilenirken hem kendi canlarını tehlikeye atıyor hemde kazalara davetiye çıkarıyor.

Kırmızı ışık yandığı andan itibaren araçlara hücum ederek sürücülerden para isteyen çocukları bazen de otobanlarda bile görebiliyoruz. Mahmutbey gişeleri dolayısıyla Bağcılar, Esenler ve Başakşehir sınırında bulunan Avrupa Otoyolunda dilenci çocukların yarattığı tehlike sürücülerin şaşkın bakışları altında gerçekleşiyor. İstanbul polisi, geçen sene özellikle trafikte dilendirilen çocukları Suriye’de yaşayan ailelerinden kiralayarak getiren bir şebekeye karşı operasyon gerçekleştirmişti.  Örgütün Halep, Adana ve İstanbul üçgeninde faaliyet gösterdiği de açıklanmıştı.

Bu ve buna benzer yöntemlerle çalışan suç örgütlerinin büyük şehirlerde yapılanmasının önüne geçilmesinin gerekli olduğu gözlemleniyor. Polis kadar bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye zabıtalarına da büyük görev düşmektedir.

DİLENCİLERİ 183 ve 153 HATLARINA BİLDİRMEK VATANDAŞLIK GÖREVİDİR

Uzmanlar, bu tür olaylarla karşılaşan vatandaşların Alo 183 Aile, Kadın, Çocuk, Engelli Danışma Hattı’nı aramalarının bir insanlık görevi olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 153 telefon hattı da bu tür dilenci vakalarında aranması gerekiyor.

İthal dilenciler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GüzelVatan E-Gazete - Ekim 2022
GüzelVatan E-Gazete - Ekim 2022
GüzelVatan E-Gazete - Eylül 2022
GüzelVatan E-Gazete - Eylül 2022
GüzelVatan E-Gazete - Ağustos 2022
GüzelVatan E-Gazete - Ağustos 2022