Advert
Advert

Dışişleri’nden Kıbrıs’ta konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücüne yapılan atamaya tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Kıbrıs’ta konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücüne yapılan atama ile ilgili, "Yerleşik teamüllere aykırı şekilde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) makamlarının bilgisi ve onayı olmaksızın yapılan bu atamayla ilgili olarak KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayı destekliyoruz" dedi.

Dışişleri’nden Kıbrıs’ta konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücüne yapılan atamaya tepki
Dışişleri’nden Kıbrıs’ta konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücüne yapılan atamaya tepki Güzel Vatan Gazetesi
Sözcü Aksoy, Kıbrıs’ta Konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücü Komutanlığına yapılan atama ile ilgili yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücü (BMBG) Komutanlığı’na Norveçli Tümgeneral Ingrid Gjerde’nin atandığının 24 Mart 2021 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan bir açıklamayla duyurulduğunu belirterek, "Yerleşik teamüllere aykırı şekilde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) makamlarının bilgisi ve onayı olmaksızın yapılan bu atamayla ilgili olarak KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayı destekliyoruz.
Kıbrıs meselesinde çözüm yönünde ortak bir zemin olup olmadığının görülmesi amacıyla 27-29 Nisan 2021 tarihlerinde Cenevre’de düzenlenecek gayrıresmi 5+BM toplantısına hazırlandığımız bu dönemde, Ada’daki iki tarafa eşit muameleye dair en temel BM ilkesini gözardı eden bu yaklaşım son derece talihsizdir.
BMBG, KKTC topraklarında halen yasal bir zemin olmaksızın, KKTC makamlarının yapıcı ve iyiniyetli yaklaşımı kapsamında faaliyet göstermektedir. BMBG’nün faaliyetlerini yürütebilmesinin KKTC makamlarıyla yapılacak işbirliğine bağlı olduğu unutulmamalıdır" değerlendirmesini yaptı.
(Engin Yağcı/İHA)
genel genel haberler son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ordu’dan 81 ilde 81 okula fındık
Ordu’dan 81 ilde 81 okula fındık
Sertifikasız tohum uyarısı
Sertifikasız tohum uyarısı
Bebeklerini göremeyen aileler için online sistem
Bebeklerini göremeyen aileler için online sistem