Advert
Advert

Kabine değişikliği bugün açıklanacak

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi sonrası gözler kabineye çevrildi! Yeni isimlerin bugün açıklanması bekleniyor. İşte öne çıkan isimler...

Kabine değişikliği bugün açıklanacak
Kabine değişikliği bugün açıklanacak Güzel Vatan Gazetesi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi'nde merakla beklenen 2023 manifestosunu açıkladı.

Erdoğan, 'Vatandaşlarıma buradan bir çağrıda bulunuyorum. Milli servetimiz olan evlerindeki döviz ve altını, çeşitli finans araçlarına yatırarak, ekonomiye ve üretime kazandırmalarını istiyorum' dedi. Şimdi gözler kabineye çevrildi.

AK Parti’ye yakın yazarlardan biri olan Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde, “Erdoğan dün kongreyi yapıp, partiyi belirledi. Bugün ise kabineyi açıklaması bekleniyor. Bakanlarda değişim var mı? Elbette var. Hatta kongreden sonra bazı bakan isimleri konuşulmaya başlandı” diye yazdı.

Finansgundem.com’un yaptığı derlemelere göre, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçilmesinin ardından Kabine’de görev alan isimler ağırlıklı olarak siyaset dışından seçilmişti. Bu kez Kabine’de daha fazla siyasetten gelen isme yer verilebileceği konuşuluyor. Yeni sistemde bakan olan milletvekilinin milletvekilliği sona eriyor. AK Parti 289 milletvekiline sahip ve komisyonlardaki çoğunluğunu kaybetmek istemiyor.

27. dönemin başında Süleyman Soylu, Mevlüt Çavuşoğlu, Abdülhamit Gül ve Berat Albayrak’ı kabineye verdi. Berat Albayrak’ın bakanlıktan istifasının ardından Lütfi Elvan’ın Hazine ve Maliye Bakanı olmasıyla AK Parti’nin Meclisteki sandalye kaybı 5’e çıktı. Bu nedenle Kabine’ye milletvekillerinden kaydırılması halinde bu sayının en fazla iki isimle sınırlı kalacağı belirtiliyor. Bazı kaynaklar ise milletvekillerinden kabineye kaydırmayı öngörmüyorlar. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçildikten sonra kabinede Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın görevden alınması ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası dışında değişiklik olmadı. AK Parti kulislerinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan ayrılan Berat Albayrak’ın Kabine’de yer alması yönünde bir beklenti bulunmuyor.

Kulislerde bakanlıkların bölünmesi konusunda da bir beklenti var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilirken bakanlık sayısı azaltılarak, Çalışma ile Aile Bakanlığı, Hazine ile Maliye Bakanlığı gibi bazı bakanlıklar birleştirilmişti. 2.5 yılda bazı bakanlıkların birleştirilmesinin getirdiği iş yükü ve verimlilik noktasında sorunlar dikkate alınarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ayrılabileceği de konuşuluyor.
kabine değişikliği haber oku tbmm en son haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ordu’dan 81 ilde 81 okula fındık
Ordu’dan 81 ilde 81 okula fındık
Sertifikasız tohum uyarısı
Sertifikasız tohum uyarısı
Bebeklerini göremeyen aileler için online sistem
Bebeklerini göremeyen aileler için online sistem