Advert
Advert

Uzaya hakim olamayan yeryüzüne sahip olamaz

Ünlü sanatçı, Türkücü ve Fütürist Mustafa Topaloğlu ile uzayda neden olmamız gerektiği konusunda verdiği 35 yıllık mücadelenin gerçekleşecek olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti konuştuk.

Uzaya hakim olamayan yeryüzüne sahip olamaz
Uzaya hakim olamayan yeryüzüne sahip olamaz Güzel Vatan Gazetesi

Yukarıya hakim olamayanın aşağıya hakim olamayacağını belirten Mustafa Topaloğlu, “Uzun yıllar bunun mücadelesini veriyorum. Bu mücadelemden dolayı bana deli diyenler oldu. Bana inanmadılar. Fakat bana inanan ve benim gibi düşünenler olması nedeniyle artık Türkler uzaya gidecek ve bir hayalim daha gerçek olacak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Ay’a astronot gönderileceğini açıklamasının ardından çok büyük bir sevinç yaşadım” dedi. Uzay meselesinin milli bir mesele olarak ele alınmasının gerekli olduğunun altını çizen Topaloğlu, “Ülkemizin uzay politikaları alanındaki vizyonu, stratejileri, hedefleri ve projelerini kapsayan Milli Uzay Programının çok isabetli olduğunu söyleyebilirim. Ve bu politikaları desteklemek milli bir görevdir” diyerek herkesi bu projeye destek vermeye davet etti.

Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmek hedefinin kendisini çok heyecanlandırdığını belirten Topaloğlu, “Bana soruyorlar, uzaya ilk giden olmak ister misiniz? Tabi isterim ama bu isteğim benim daha önce uzaya gitmediğim anlamına gelmez. Ben insanları 35 yıldır uzaya davet ediyorum. Gönül yoluyla, rahmanın yardımıyla zaten gittik, gördük, istişarelerde bulunduk ve bu sebeple davet ediyoruz” dedi. Topaloğlu, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan önce uzay konusunu kimsenin dikkate almadığını ama artık bu tabunun yıkıldığını ve uzayın çok yakın olduğunu söyledi.

Ben şeklinde değil biz anlayışını her zaman kendisine yaşam felsefesi edindiğini söyleyen Topaloğlu, “Çok işler yaptım, birçok işletme kurdum ve her zaman ben olarak değil biz anlayışı müesseselerimizde hakim olmuştur. Uzay konusunda da ben olarak değil biz şeklinde bir anlayışı benimsiyorum. O nedenle hepimiz uzaydan nasiplenelim istiyorum. Hep beraber uzaya gidelim ve sizlere orada gereken misafirperverliği göstereceğimizden emin olabilirsiniz. Şimdi siz kimlersiniz dediğinizi duyar gibiyim. Uzaylı dostlarımla şahsımı biz olarak düşünebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Mustafa Topaloğlu Uzay Güzel Vatan Gazetesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X