Advert
Advert

3 ilde eş zamanlı göçmen kaçakçılığı operasyonu: 127 göçmen kurtarıldı

Göçmenleri, yasa dışı yollarla Avrupa ülkelerine götürmek için bin ila 2 bin dolar karşılığında anlaşan çeteye yönelik İstanbul merkezli İzmir ve Mersin’de eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Operasyonlarda 14 şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alındı, 127 düzensiz göçmen kurtarıldı.

3 ilde eş zamanlı göçmen kaçakçılığı operasyonu: 127 göçmen kurtarıldı
3 ilde eş zamanlı göçmen kaçakçılığı operasyonu: 127 göçmen kurtarıldı Güzel Vatan Gazetesi
İstanbul Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü görevlilerince, göçmen kaçakçılığıyla ilgili yürütülen çalışmalar kapsamında bir çeteye İstanbul merkezli İzmir ve Mersin’de eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. 28 Ocak’ta gerçekleştirilen operasyonlarda, organizatör oldukları belirlenen 14 şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alındı. 127 düzensiz göçmen kurtarıldı, göçmenleri taşıdığı tespit edilen 6 minibüse el konuldu. Şüphelilerin yapılan üst aramasında; 210 bin lira, 540 euro ve çok sayıda dijital malzeme ele geçirildi.
Araştırmalarda, aralarında bebek ve çocukların da bulunduğu düzensiz göçmenlerin sevk edilecekleri sınır illerine götürülmeden önce insani olmayan sağlıksız koşullarda, maskesiz ve sosyal mesafenin hiçe sayıldığı ortamlarda günlerce tutuldukları öğrenildi. Göçmenlerin, kendi ülkelerinde tanıştıkları organizatör şahıslara bin ila 2 bin dolar ödeyerek günlerce süren yolculuklar sonunda İran, Irak ve Suriye üzerinden yasadışı yollarla ülkeye giriş yaptıkları ve devamında karayolu ile İstanbul’a geldikleri belirlendi. İstanbul’daki şahıslarla Avrupa ülkelerine yasadışı yollardan gitme vaadiyle bin ila 2 bin dolar karşılığında anlaştıkları belirlendi. Çalışmalar kapsamında yakalanan ve 1 Şubat tarihinde “Göçmen Kaçakçılığı” suçundan adliyeye sevk edilen 14 şüpheliden 1’i serbest bırakılırken 3 şahıs hakkında adli kontrol hükümleri uygulandı. 10 şahıs ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.
-İHA-
genel genel haberler son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ordu’dan 81 ilde 81 okula fındık
Ordu’dan 81 ilde 81 okula fındık
Sertifikasız tohum uyarısı
Sertifikasız tohum uyarısı
Bebeklerini göremeyen aileler için online sistem
Bebeklerini göremeyen aileler için online sistem