Advert
Advert

Merkez Bankası'na yabancılardan güven desteği

Commerzbank raporunda, 'TCMB'nin faiz artırımı cesaret verici' denilirken, Capital Economics ise raporunda, 'TCMB'nin faiz artırımı yatırımcılara güven aşıladı' diye yazdı.

Merkez Bankası'na yabancılardan güven desteği
Merkez Bankası'na yabancılardan güven desteği Güzel Vatan Gazetesi
Commerzbank tarafından hazırlanan raporda, TCMB'nin geçen hafta aldığı faiz artırımı kararının cesaret verici olduğu belirtildi.

Kuruluş tarafından kaleme alınan raporda, TCMB'nin faiz artırımı kararının cesaret verici olduğu ve kamuoyuna bankanın istikrarlı para politikası kararlılığı konusunda mesaj ilettiği ifade edildi.

Bankanın kur ve emtia araştırmaları birimi başkanı Ulrich Leuchtmann, "Bununla birlikte bankanın son yıllardaki adımları ile güven erozyonuna uğramış olması dikkate alındığında bazı şüpheci yaklaşımları da haklı görmek gerekir" ifadelerini kullandı.

Analist, "Güvenin yeniden kazanılması için 1 yeni başkan ile 2 faiz artırımından daha fazlası gerekebilir" yorumu yaptı.

GÜVEN AŞILADI
Capital Economics tarafından hazırlanan raporda, TCMB'nin geçen hafta gösterge faiz oranını %17'ye çıkarma karanının yatırımcılara güven aşıladığı belirtildi.

Kuruluşun gelişen piyasalar kıdemli ekonomisti Jason Tuvey, TCMB tarafından alınan kararın bankanın kredibilitesini yeniden inşa etme ve önceki dönemde alınan kararların yarattığı hasarı ortadan kaldırma niyetini gösterdiğini vurguladı.

Ekonomist, Türkiye'de alınan tedbirlerin büyüme görünümünde tersine hareket yaratabileceği ortamda TCMB'nin faiz artırımı kararının enflasyon ile mücadele konusundaki kararlılığı gösterdiğini ifade etti.

Tuvey, alınan kararı ile TL'nin önümüzdeki aylarda güçlenebileceğini vurguladı.
tcmb faiz yatırımcı haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ordu’dan 81 ilde 81 okula fındık
Ordu’dan 81 ilde 81 okula fındık
Sertifikasız tohum uyarısı
Sertifikasız tohum uyarısı
Bebeklerini göremeyen aileler için online sistem
Bebeklerini göremeyen aileler için online sistem