Advert
Advert

Başkan Sayan, 'Belediyemiz, Çöpten Elektrik Üretecek'

Ağrı Belediyesi, yapımında sona gelinen tesis ile çöp atıklarını ekonomiye kazandıracak. 10 bin 400 hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak projede belediye pay sahibi olarak kazanç sağlayacak.

Başkan Sayan, 'Belediyemiz, Çöpten Elektrik Üretecek'
Başkan Sayan, 'Belediyemiz, Çöpten Elektrik Üretecek' Güzel Vatan Gazetesi
Diyarbakır / Mehmet Yasin ASLAN - Başkan Sayan, yapım aşaması tamamlanmak üzere olan projeyi yürüten yüklenici firma yetkilileri ile görüşme gerçekleştirerek tesis hakkında bilgi aldı.

Belediye Başkanı Savcı Sayan, yıllardır Küpkıran ve 100.Yıl mahallelerinde büyük sorun teşkil eden çöp alanında yapılacak tesis ile bu sorununda bertaraf edileceğini söyledi. Aşağı Küpkıran Mevkii katı Atık Depolama Alanı’nda hayata geçecek olan birleşik yenilenebilir elektrik üretim tesisinde; 10 bin 400 Hanenin yıllık elektrik ihtiyacı karşılanacak ve 9.1 GWH Çevreye duyarlı Hibrit sürdürülebilir üretim yapılacak.
Kurulacak olan katı atık ayrıştırma tesisi ile geri dönüşüm ürünleri ekonomiye kazandırılacaktır. Yapılacak tesisin Proje teknolojisi, katı atık tesisinde depolanan evsel atıkların oksijensiz ortamda çürümesi sonucu çıkan çöp gazının boru hatları vasıtasıyla toplanması ve gaz motorlarında kullanılması sonucu elektrik üretimini içermektedir.

Belediye Başkanı Savcı Sayan, “Belediyemizin çöp alanında daha önce anlaştığımız firma 20 milyona yakın bir yatırım yaptı. Dolayısıyla ay sonunda elektrik üretimine başlayacak. Belediye’ye de önemli bir pay veriyor. 10 bin hanenin elektriğini biz belediyeye verilen pay olarak hesaplıyoruz. Firmamız çok güzel bir yatırım yapmış, ilimize, belediyemize ve Ağrı’ya hayırlı uğurlu olsun. Ağrı Doğunun Parlayan Yıldızı olacak.“diye konuştu.
ağrı belediyesi haber oku çöpten elektrik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ordu’dan 81 ilde 81 okula fındık
Ordu’dan 81 ilde 81 okula fındık
Sertifikasız tohum uyarısı
Sertifikasız tohum uyarısı
Bebeklerini göremeyen aileler için online sistem
Bebeklerini göremeyen aileler için online sistem