Advert
Advert

Kafeterya ve Kahvehane esnafları zor durumda!

Koronavirüs salgınıyla birlikte Dünya da ve ülkemizde esnaflar zor günlerden geçiyor. Her kesimin sesi olan OGÜNHaber, bu sefer de kahvehane ve kafeterya sektörünün sorunlarını haberleştirdi.

Kafeterya ve Kahvehane esnafları zor durumda!
Kafeterya ve Kahvehane esnafları zor durumda! Güzel Vatan Gazetesi

Kahvehanelerin de normalleşmesini beklerken uymak zorunda oldukları açıklanan kurallar ve genelge hükümlerin meslek hayatını büsbütün olumsuzlaştırdığını ifade eden işletme sahibi Ahmet Bayram Yüce, “75 gün kapalı kaldık. Bazı ödemelerimiz ötelense de sonuçta bu ödemeleri yapacak olan yine bu esnaflardır. Ama normalleşmeyi beklerken uymak zorunda olduğumuz açıklanan kurallar ve genelge hükümleri bizlerin meslek hayatını büsbütün olumsuzlaştırdı’’ dedi.‘’Bizim zararımızı kim karşılayacak?’’

Okulların açılmamasıyla birlikte kafeteryalara öğrencilerin gelmediğini belirten Ahmet Yüce, ‘’Yasaklar maalesef işletmelerimizi olumsuz etkiledi. Biz kafeterya ve kantincilik sektöründe istihdam sağlıyoruz. Okulların kapanmasından dolayı kantinlerimiz doğal olarak iş yapmıyor. Bizler çalışanlarımızın sigortalarını ödemeye devam ediyoruz. 3 çalışanımıza Devletimiz de katkı sağlıyor fakat biz işverenler olarak ortada kaldık. Biz işverenlerin durumu ne olacak? Bizim zararımızı kim karşılayacak’’ dedi.

‘’Bir çay içmek için kahveye kim gider?’’

Kahvehanelerinde aynı sıkıntıları yaşadığını belirten Yüce, ‘’Vatandaşlar oyun olmadığı için kahvehanelere gelmiyor. Her masada 3 kişinin oturması sağlansa, maske ve hijyen kuralları tamamen uygulansa vatandaş, ‘Bu ne biçim yasak. Biz kumar oynamıyoruz ki. Zaten ekonomik sıkıntı ve işsizliğin pençesinde olmamız nedeniyle sadece stres atıyoruz. 75 günlük özlemimiz fiyasko ile sona erdi. Bir çay içmek için kahvehaneye kim gider?’ diyorlar” dedi.

Kıraathane ya da kahvehanelerin Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçası olduğunu kaydeden Yüce, “Büyükşehirlerde hemen hemen her kafeterya, her kahvehane kiracılar tarafından işletiliyor. Bugüne kadar biriken kiralarımız, ödemediğimiz tüpgaz, çay, şeker, kahve, meşrubat, vergi, Bağ-Kur, SSK primleri gibi borçlarımız şimdi belimizi büker oldu. Oyun yasağı ve nargile yasağı olduğundan para kazanamadığımız için bırakın bu günlerin giderlerini karşılamayı, önceki hesapları bile kapatamıyoruz’’ dedi.

‘’Böyle giderse çok fazla dayanamayız’’

Ahmet Yüce, ‘’Devletimiz milyonlarca insanın boş zamanlarında bir araya geldiği, buluştuğu, özlem giderdiği, sohbet ettiği kahvehaneleri bir de bu durumuyla göz önünde tutmalı ve gerçek normalleşmeyi uygulamalı. Bizler 16 Mart öncesine dönmek istiyoruz. Ne olacağımız belirsiz, böyle giderse çok fazla dayanamayız. Bu süreçte çoğu esnaf arkadaşımız kredi çekti ama bunlarında sonuçta bir geri ödemesi olacak. Bütün esnaf borçlandık. Her şey yolunda giderse anca 2 yıl kendimizi toparlanmak için uğraşacağız” dedi.

Ahmet Bayram Yüce kafeteryalar kahve kahve esnafı ekonomi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ordu’dan 81 ilde 81 okula fındık
Ordu’dan 81 ilde 81 okula fındık
Sertifikasız tohum uyarısı
Sertifikasız tohum uyarısı
Bebeklerini göremeyen aileler için online sistem
Bebeklerini göremeyen aileler için online sistem