Ticaret Bakanı Pekcan: 'Dış ticaretimizin önümüzdeki dönemde güçlü bir ivme kazanacağına inanıyoruz'

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 'Gerek aldığımız tedbirler ve uyguladığımız etkin politikalar, gerekse başta AB olmak üzere ana ihracat pazarlarımızdaki normalleşme ile beraber dış ticaretimizin önümüzdeki dönemde güçlü bir ivme kazanacağına inanıyoruz' dedi.

Ticaret Bakanı Pekcan: 'Dış ticaretimizin önümüzdeki dönemde güçlü bir ivme kazanacağına inanıyoruz'
Ticaret Bakanı Pekcan: 'Dış ticaretimizin önümüzdeki dönemde güçlü bir ivme kazanacağına inanıyoruz' Güzel Vatan Gazetesi
Bakan Pekcan, sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede, "Normalleşme döneminde üç ayı tamamladık. Ekonomik toparlanmamız başarı ile devam ediyor. Haziran-Ağustos döneminde 2019’un aynı dönemine kıyasla ihracatımız yüzde 0,3 artış gösterirken, ihracatın ithalatı karşılama oranı altın hariç yüzde 90’a ulaştı. Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre altın hariç ihracatımızdaki yüzde 4,9 düşüşe rağmen ithalatımız altın hariç yüzde 0,3 geriledi, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 82,9 olarak gerçekleşti. İhracatımızdaki gerilemede en önemli ihraç pazarımız olan AB’deki talep daralması, ayrıca otomotiv firmalarının ağustos ayına denk gelen üretime ara verme ve revizyon dönemi nedeniyle sektörün ihracatındaki düşüş etkili oldu. Gerek aldığımız tedbirler ve uyguladığımız etkin politikalar, gerekse başta AB olmak üzere ana ihracat pazarlarımızdaki normalleşme ile beraber dış ticaretimizin önümüzdeki dönemde güçlü bir ivme kazanacağına inanıyoruz. Bakanlık olarak Kolay İhracat Platformu, Export Akademi, Sanal Ticaret Akademisi, sanal fuarlar ve heyetler, e-ihracat destekleri v.b ihracatı tabana yayma, ürün ve pazar çeşitlendirmesi, ihracatçılarımızın uluslararası rekabet gücünün artırılması odaklı çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz" dedi.
ticaret bakanı ruhsar pekcan dış ticaret haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aliağa Belediyesi biyosidal ürün alacak
Aliağa Belediyesi biyosidal ürün alacak
Kınalı Kuzular ’Peygamber Ocağına’ uğurlandı
Kınalı Kuzular ’Peygamber Ocağına’ uğurlandı
Okul kantinlerine sıkı denetim
Okul kantinlerine sıkı denetim