Online alışveriş yaparken tüketici haklarımızı bilmeliyiz

Online alışveriş yapanların mağdur olmaması adına Bilişim Suçları Uzmanı Emekli Polis İsa Altun gazetemize açıklamalarda bulundu.

Online alışveriş yaparken tüketici haklarımızı bilmeliyiz
Online alışveriş yaparken tüketici haklarımızı bilmeliyiz Güzel Vatan Gazetesi

Online alışveriş yapanlara önemli uyarılarda bulunan İsa Altun, “Dolandırıcılar corona virüs ile eşzamanlı sahneye çıktılar. Özellikle emekli, çaresiz ve yaşlı insanları hedefleyen kişilerin vaatlerine kanmayınız. Ayrıca kurumsal firmalardan alışveriş yapan müşterilerden de şikayetler alıyoruz. Bu sebeple haklarımızı iyi bilmek zorundayız. Cayma hakkı, kargo teslimatı hakkı, ayıplı ürün hakkı ve tüketici hakem heyeti hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Bu konularda haklarımız nedir sizlere aktarmaya çalışacağım“ diyerek konuştu.

İçinde bulunduğumuz durum nedeniyle online ortamda yapılan alışveriş oranlarında büyük artış yaşanırken, bazı firmalar tarafından mağdur edilen vatandaşlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Peki, alışverişte temel haklarımız nelerdir bilmek durumundayız. Kanunlar tüketiciyi güvence altına alıyor. Ne yazık ki, internet alışverişlerinde güven problemi yaşandığını ortaya koyuyor. Satın alınan ürünün teslim edilmesi veya tarife uyması noktasında endişeler duyan tüketiciler, bu sebeple internet alışverişinden uzak durabiliyor. 4077 sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” ve bu doğrultudaki ikincil düzenlemeler, tüketicilerin haklarını kapsamlı bir şekilde koruyor.

Bir tüketici olarak internet alışverişlerinizdeki haklarınıza gelin birlikte göz atalım.

CAYMA HAKKI

Cayma hakkını, bir tüketicinin internet alışverişlerindeki en büyük güvencesi olarak da niteleyebiliriz. Cayma hakkı, tüketicilere satın aldıkları üründen 14 gün içerisindeki hiçbir koşula bağlı kalmadan iade edebilme imkânı sunar. Tüketicinin cayma hakkını kullandığı tarihten itibaren, satıcı 10 gün içerisinde aldığı toplam bedeli tüketiciye iade etmek durumundadır. Ancak aşağıdaki ürünlerde, tüketicinin cayma hakkı bulunmamaktadır:

Kişiye özel olarak üretilen veya özel hale getirilen ürünler
Mayo, iç çamaşırı veya kozmetik gibi hijyenik açıdan hassas ürünler
DVD ve CD gibi çoğaltılabilecek ürünler
Kitap ve dergi gibi basılı ürünler
Yazılım programları
Son kullanma tarihine sahip, çabuk bozulma riski taşıyan ürünler
Mücevherat
Uçak biletleri, tur ve otel hizmetleri

KARGO TESLİMATI HAKLARI

İnternet üzerinden bir ürün satın aldınız ve kargonuz size ulaştı. İşte bu noktada, kargonuzu teslim alırken haklarınızı korumak adına dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var.

Öncelikle kargonuzu teslim aldığınıza dair imza atmadan önce, paketi açarak ürünün herhangi bir hasarı olup olmadığını kontrol etmeniz büyük önem taşıyor. Evet, birçoğumuz bu detaya takılmadan, kargomuzu teslim almanın heyecanıyla bu önemli detayı atlayabiliyoruz. Ancak haklarınızı korumak adına, bu kontrol fazlasıyla önemli. Çünkü eğer ürün herhangi bir hasar görmüşse, yine herhangi bir koşula bağlı olmadan ürün iadesi yapabilirsiniz.

AYIPLI ÜRÜNLER

Ayıplı ürünler, açık ayıplı ürünler ve gizli ayıplı ürünler olarak ikiye ayrılmaktadır. Satın aldığınız gömlekteki yırtık veya dizüstü bilgisayarın ekranındaki bir kırık, bu ürünü açık ayıplı ürün kategorisine sokar. Eğer satın aldığınız ürünün böyle bir durumu varsa, 30 gün içerisinde koşulsuz bir şekilde iade edebilirsiniz.

Gizli ayıplı ürünler, tüketicilerin ilk bakışta fark edemeyeceği ve ürünün kullanımıyla ortaya çıkan hataları barındıran ürünlerdir. Örneğin bir ayakkabı satın aldınız ve zaman içerisinde tabanında bir açılma oluştu. Böyle bir durumda, ürünü satın aldığınız tarihten itibaren 2 yıl boyunca ürünü iade etme hakkına sahipsiniz.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ HAKKI

Yukarıda bahsettiğimiz haklarınıza rağmen sorunlarınızın çözülemediği durumlarda, devreye Tüketici Hakem Heyeti giriyor. Ancak bu noktada önemli bir detay bulunuyor. Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabilmek için, satın aldığınız ürün tutarının en fazla 8.480 TL olması gerekiyor. Daha fazla tutardaki alışverişler için çözüm yolu ise Tüketici Mahkemesi.

isa altun e-ticaret güvenli alış veriş cayma hakkı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aliağa Belediyesi biyosidal ürün alacak
Aliağa Belediyesi biyosidal ürün alacak
Kınalı Kuzular ’Peygamber Ocağına’ uğurlandı
Kınalı Kuzular ’Peygamber Ocağına’ uğurlandı
Okul kantinlerine sıkı denetim
Okul kantinlerine sıkı denetim