Advert
Advert

Corona günlerinde online alışveriş ve güvenlik

Yediden yetmişe herkesin evinde olduğu Covid 19 salgını yüzünden sanal ortamda alışverişlerde büyük oranda bir artış var.

Corona günlerinde online alışveriş ve güvenlik
Corona günlerinde online alışveriş ve güvenlik Güzel Vatan Gazetesi

Piyasa şartlarına göre daha uygun, teslimatı neredeyse aynı gün olan sitelere olan rağbet artıyor. Bu dönemde ilk kez online alışveriş yapmaya başladı. Ancak bu büyük kolaylıktan, ne yazık ki yeterli güvenlik önlemi almayan tüketicileri hedefleyen siber suçlular da faydalanmaya çalışıyor. “Bu dönemde karşınıza çıkan inanamayacağınız ölçüdeki cazip tekliflere gerçekten inanmayın“ tavsiyesinde bulunan ESET Türkiye Ürün ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban, bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarla güvenli online alışveriş için ipuçları paylaşıyor:

Tanıdık ve güvenilir yerden alışveriş yapın

Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı, güvenilir ve sizi zor durumda bırakmayacak web siteleri büyük önem taşıyor. Doyurucu bilgi sağlayan, teslimatta sorun yaşatmayan ve kendini kanıtlamış internet sitelerinden alışveriş yapın.

Adres çubuğuna ve SSL sertifikalarına dikkat edin

Online sipariş verirken, internet sayfasının SSL yani şifreleme kullandığına emin olun. Genel olarak tarayıcınızda küçük bir asma kilit simgesi olarak görünür. Eğer bu sembolü göremiyorsanız, URL‘yi (adres çubuğunu) kontrol edin. İnternet sitenizin önünde http yerine https görmeniz gereklidir. Sadece http:// ile yayın yapan internet sitelerinden alışveriş yapmayın.

İnanılmaz tekliflere inanmayın

Siber suçlular, inanılmaz ölçüde cazip tekliflerle, kişileri ağlarına düşürmeye çalışır. Ne yazık ki, pek çok durumda da başarılı olurlar. E-posta veya sosyal medya kanalları üzerinden karşınıza çıkan indirim, promosyon hatta bedava ürün teklifleri gerçek olamayacak kadar inanılmaz ise, büyük ihtimalle gerçek değildir.

Kendi cihazınızı kullanın

Başkasına ait cihazlardan online finansal işlem yapmayın. Başka cihazlarının güvenlik durumunu bilemezsiniz, bir tuhaflık olup olmadığını da anlamanız hayli zor olur. En iyisi siz alışverişte kendi cihazınızı kullanın.

Cihazınızı güncel tutun

Bilgisayar ve telefonunuzu güncel tutun, işletim sistemi ve kullandığınız programlara ilişkin yamaları ihmal etmeyin. Hackerler, güncel olmayan sistemlerin açıklarından faydalanmaya çalışırlar.

Güvenlik yazılımı kullanın

Dijital dünyadaki zararlı yazılım sayısı 1 milyar adeti geçti. Bunların pek çoğu, para edebilecek kişisel veya kurumsal bilgilerimizin peşinde. Lisanslı, markalı, proaktif internet güvenliği yazılımları, PC, tablet ve telefonlarınızı zararlı yazılımlardan korur. Güncel ESET yazılımları sizi siber suçlulara karşı güvende tutar.

Telefonunuza daha çok dikkat edin

Mobil cihazlar elimizin altındaki alışveriş merkezleri haline geldi. Mobil e- ticaret revaçta. Ancak telefonlar, özellikle de android telefonlar zararlı yazılımların hedefinde. ESET Mobile Security gibi mobil güvenlik çözümleri, kötü amaçlı yazılımları engellediği gibi telefonunuzu kaybolması durumunda kilitleyebilir, hatta kötü ellere geçmesin diye verilerinizi uzaktan silebilir.

Alışverişi kendi Wi-Fi bağlantılarınız üzerinden gerçekleştirin

Ağırlıklı olarak evdeyiz ama yine de ev dışında denk gelebileceğiniz halka açık ücretsiz bağlantılar üzerinden kredi kartı bilgileriniz çok kolay görüntülenebilir ve bu da başınıza gelmesini istemeyeceğiniz hırsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle online alışveriş ve online bankacılık işlemlerinizi kendi ağ bağlantılarınızla yapmayı tercih edin.  Eğer dışarıdaysanız internete alışveriş sırasında internete bağlanmak için cep telefonunuzun hotspot özelliğini kullanın.

Güçlü şifreler oluşturun

Online alışveriş ve bankacılık için zayıf şifreler kullanmamalı, alfa numerik, karmaşık şifreler belirlemeli, sık aralıklarla değiştirmeli ve benzer şifreleri tekrar tekrar kullanmamalısınız.

Sanal kredi kartı kullanın

İnternette kullanmak üzere bankanızdan sanal kredi kartı talep edin. Birçok banka asıl kartınıza bağlı sanal kredi kartlarını ücretsiz veriyor. Sanal kartınıza yapacağınız alışverişe yetecek kadar limit yükleyin. Bu sayede sanal kart numaranız ele geçse bile kullanılamayacaktır.

Satın aldıktan sonra ekstrelerinizi mutlaka kontrol edin

Dolandırıldıysanız ilk olarak kredi kartı ekstresinden fark edebilirsiniz. Size yabancı gelen harcamalara dikkat edin. Satın almadığınız bir ürünle ilgili harcamanız görünüyor ise bankanızla hemen irtibata geçin.

covid 19 koronavirüs internetten alış veriş eticaret
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ordu’dan 81 ilde 81 okula fındık
Ordu’dan 81 ilde 81 okula fındık
Sertifikasız tohum uyarısı
Sertifikasız tohum uyarısı
Bebeklerini göremeyen aileler için online sistem
Bebeklerini göremeyen aileler için online sistem