İstanbul Bilişim’in stok oyunu mağdur ediyor

Türkiye’nin kurumsal firmalarından olan ve Google algoritmasında özellikle elektronik cihaz aradığınızda ilk sırada en ucuz ürünlerin satıldığı firma olarak karşımıza çıkan İstanbul Bilişim’de yaşanan stok sorunu tüketicilerin şikayetine neden oluyor.

İstanbul Bilişim’in stok oyunu mağdur ediyor
İstanbul Bilişim’in stok oyunu mağdur ediyor Güzel Vatan Gazetesi

Müşterilerine taahhüt ettiği zamanda ürünleri teslim etmeyen firmanın müşteri iletişimine ulaşamayan vatandaşlar paralarını geri almak için şirketin merkezine akın ediyorlar.

Mağdur tüketiciler sosyal medya üzerinden kurulan gruplarda örgütlenerek, şirketin mağduriyetleri gidermesi adına çaba harcıyorlar.

İstanbul Bilişim’den ürün satın alan müşteriler alışverişin ardından ürünleri gelmeyince internette araştırma yapmaya başlıyorlar ve binlerce şikayet kaydını görünce panikle paralarını geri talep ediyorlar. İşte bu aşamada firma müşterilerini biraz daha bekleterek ödemesini iade ediyor. Bu süreç müşteriler tarafından şirket ürün satmak istemiyor, sadece amacı müşterilerden alınan ürün paralarını kullanabildikleri kadar kullanmaktır. Burada firma ürün satmaktan ziyade tahsil edilen paraları iade işlemi ile itiraz yapılana kadar geçen sürede değerlendirerek kazanç sağladığı iddia ediliyor.

“İSTANBUL BİLİŞİM’DEN TV SİPARİŞİ VERDİM VE MAĞDUR EDİLDİM”

Gazetemize konuyla alakalı konuşan mağdur olan tüketicilerden Mert Yıldırım, “Ben televizyon siparişinde bulundum, internette yazılanları sonradan fark ettim. Müşteri hizmetlerini aradım, 25-26 dakika sonra bağlanabildim ancak. İptal talebinde bulundum. Normal şartlarda sipariş iptalinde sipariş verilen kredi kartına iade edilir ücret. Benden hesabımın ibanımı istediler. İlk kez böyle bir şeye tanık oldum. ibanımı şirkete ilettim. 10 iş günü içerisinde yatacağını söylediler, binlerce kişilere söyledikleri gibi. Paramın yatmayacağını biliyorum. Ziraat bankasına başvuruda bulundum harcama itirazı konseptinde, tek umudum bankanın bir şeyler yapması. Mağdur edildim” diyerek çok üzgün olduğunu belirtti.

“İSTANBUL BİLİŞİM’İN ÜRÜN SATMAKTAN DEĞİL, İADE EDİLME SÜRECİNDEN KAZANÇ SAĞLADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

İstanbul Bilişimden en ucuz orada satıldığı için Playstation 4 siparişi verdiğini söyleyen Ömer Faruk Yıldırım, “Ödemeyi kredi kartı ile yaptım. Daha sonra firma hakkında internette yorumları okudum. Müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalıştım. Firmaya ulaşamadım. Hemen bankamı arayarak şüpheli işlem bildirimi yaptım. İptal süreci 2 ay sürdü ve iptalin ardından başka firmadan PS4 almaya çalıştığımda 2500 lira olan ürünün iki katına çıktığını gördüm. Bilinçli müşteri gibi hareket ederek iptal etmeseydik. Paramızı bankadan alacaklar ve başkaları gibi 3-4 ay bizi oyalayacaklardı. Şu an PS4 çok pahalandığı için alamıyorum. Bir ürün alacaksanız 100 lira ucuz diye bu firmayı tercih etmeyin. Çünkü ürün yollamıyorlar. Parayı tahsil edip, herhalde bankalarda faiz veya repo olarak kullanıyorlar diye düşünüyorum. Mal satmaktan değil bu firma mal iade sürecinden yani mal satmamaktan kazanç sağlıyorlar diye aklımdan geçiyor. Devletimizin bu mağduriyetleri açan bu firmaya dur demesi gereklidir” diyerek mağdur edildiğinin altını çizdi.

Mağdur olan müşteriler Change.org sitesinde bir imza kampanyası başlatarak ticaret bakanlığından mağduriyetlere son verilmesini talep ediyorlar.

Hakkında binlerce şikayet bulunan şirket internet sitesi vasıtasıyla 15 gün içerisinde kargo ile adresinizde vaatleriyle satış yapmaya da devam ediyor.

istanbul bilişim google algoritması stok sorunu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aliağa Belediyesi biyosidal ürün alacak
Aliağa Belediyesi biyosidal ürün alacak
Kınalı Kuzular ’Peygamber Ocağına’ uğurlandı
Kınalı Kuzular ’Peygamber Ocağına’ uğurlandı
Okul kantinlerine sıkı denetim
Okul kantinlerine sıkı denetim